pope

Diecezja Poznańska

III Niedziela Wielkanocna

„Idę łowić ryby” (J 21,3)

Cysterny 460

Alleluja! Jezus zmartwychwstał! Tylko... co dalej?

Po Zmartwychwstaniu uczniowie udają się do Galilei, ale nie wiedzą, co mają dalej robić. Piotr postanawia oddać się zajęciu, na którym się najlepiej zna i które lubi – idzie na ryby. Inni, nie mając lepszego pomysłu, podążają za nim. Połów jednak nie przynosi rezultatu. Powrót do dawnego życia nie okazuje się być dobrym wyborem. Rankiem pojawia się Jezus. Nie poznają Go z daleka. Ale zarzucają sieci na słowo nieznajomego. W końcu i tak nie mieli nic do stracenia, było im wszystko jedno, skoro nocna praca i tak nic nie dała. Nie rozpoznali Mistrza, jakby wciąż mieli wątpliwości, jakby jeszcze nie uwierzyli, że On naprawdę żyje. Dopiero, kiedy na ich oczach dochodzi do spektakularnego cudu i sieci, przed chwilą puste, teraz prawie rwą się od mnóstwa ryb, dostrzegają, że to Pan jest na brzegu.

W życiu tak bywa. Po wielkich wydarzeniach, świętach i radości przychodzi czas na prozę życia. Oddajemy się znów zwykłym codziennym czynnościom - czasem od niechcenia, z przyzwyczajenia, bo i tak nie mamy nic lepszego do roboty. I może nic się nie udaje, może mamy poczucie zmarnowanego czasu, wysiłku, pieniędzy. I chociaż dopiero co postanawialiśmy poprawę, pracę nad sobą, nad swoimi słabościami - wracamy do starych przyzwyczajeń, przywar, nałogów. Trudno nam w codzienności dostrzec Jezusa. A On idzie za nami, szuka nas, czeka na brzegu. Objawia się tuż obok nas, musimy tylko zatrzymać się na moment, otworzyć oczy i serce. Bo nasze nawet największe odejście od Niego nigdy nie jest tak dalekie, żeby nie móc wrócić.

Panie, napełniaj nasze puste sieci owocami Ducha Świętego: miłością, radością, pokojem, cierpliwością, uprzejmością, dobrocią, wiernością, łagodnością i opanowaniem. Niech nasze życie nabiera sensu i pełni, kiedy staje się odpowiedzią na Twoją miłość. Niech spotykanie Ciebie Zmartwychwstałego w naszej codzienności jest dla nas źródłem optymizmu i nadziei. Amen.

Grzegorz Kaczmarek
Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea"
_______________________________________________

Fot. ks. Dariusz Madejczyk