Na wzór Dobrego Pasterza (9.05.2009)

Na wzór Dobrego Pasterza (8.05.2009)
Piątek, 8 maja 2009 - J 10,11-16 

NA WZÓR DOBREGO PASTERZA


 
                Obchodzimy dzisiaj uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski i naszej Archidiecezji. Wpatrujemy się w postać tego świętego w tygodniu modlitw o powołania kapłańskie. jest to ważne zwłaszcza dzisiaj, gdy stwierdza się, także w Polsce zjawisko zmniejszania się tych powołań. Dlatego trzeba nam uzmysłowić sobie jaśniej czym jest kapłaństwo i tym bardziej modlić się o liczne i dobre powołania kapłańskie.
                Sobór Watykański II wyjaśnia, że Kościół jest ludem Bożym, w którym istnieją różne funkcje, niektóre z nich szczególne, tak jak funkcje kapłanów, biskupów i papieża. Wszystkie jednak służą wspólnemu dobru ludu Bożego.
                Patrząc na przykład św. Stanisława jesteśmy zaproszeni modlić się, aby współcześni kapłani Kościoła tak jak on byli jak najbardziej podobni do Jezusa Dobrego Pasterza, którego ukazuje dzisiejsza Ewangelia. Trzeba nam, zatem modlić się, aby byli gotowi oddać życie za ludzi powierzonych ich opiece duszpasterskiej, aby nigdy nie postępowali jak najemnicy, którym nie zależy na dobru ludzi, aby starali się tych ludzi jak najlepiej poznać i zrozumieć. Trzeba nam także razem z kapłanami troszczyć się o tych ludzi, którzy są obecnie oddaleni od Boga i Kościoła, aby mogli słuchać Słowa Bożego i wejść do owczarni Chrystusa. 

Ks. Zbigniew Czerwiński, Lublin