Sprawozdanie
z Pierwszego Ogólnopolskiego Zjazdu
Członków Założycieli i Moderatorów Diecezjalnych
Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II
Warszawa, 8 kwietnia 2006.
W dniu 8 kwietnia 2006 roku odbył się w Warszawie, w gmachu Konferencji Episkopatu Polski, Pierwszy Ogólnopolski Zjazd Członków Założycieli i Moderatorów Diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, której przewodniczył ks. bp Andrzej Dzięga – biskup sandomierski.
Słowo wprowadzenia wygłosił przewodniczący Dzieła ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, profesor KUL. Wyraził radość z faktu, ze wszyscy biskupi diecezjalni ustanowili w swych diecezjach Dzieło Biblijne i powolali moderatorów, którzy niemal w komplecie przybyli do Warszawy. Powiedział, że sprawowana Eucharystia jest najpierw dziekczynieniem za powstanie w Polsce Dziela Biblijnego oraz za to, ze może ono nosić imię wielkiego Papieża Jana Pawla II. Poinformowal zebranych o tym, że Ojciec Święty Jan Paweł II osobiście pobłogosławił inicjatywie powolania w Polsce Dzieła Biblijnego. Mowił, że w czasie audiencji generalnej we wrześniu 2004 r. mógł przedstawić ją Ojcu Świętemu, zaprezentować projekt opracowywanego statutu Dziela oraz prosić o modlitwę i błogosławienstwo apostolskie, którego Papież chętnie udzielił.
W dalszej czesci wprowadzenia ks. Witczyk – wskazujac na miejsce celebracji, ktorym była kaplica KEP - zawierzył powstające Dzieło Biblijne miłosiernemu Jezusowi, Maryi - Matce Slowa oraz wstawiennictwu Ojca Świetego Jana Pawla II. Prosił o dalszą modlitwę w intencji Dzieła, aby się rozwijało i mogło nawiazywać współpracę ze wszystkimi instytucjami, zwłaszcza redakcjami i wydawnictwami, a także zakonami, zgromadzeniami i ruchami chrzescijanskimi oraz pojedynczymi osobami świeckimi, ktore pragną aktywnie uczestniczyć w apostolstwie Słowa Bożego.
Ordynariusz sandomierski w swej homilii, którą rozpoczał wychodząc od wersetu Psalmu „Słuchajcie, narody, słowa Pana”, podzielił się słowem nadziei, lęku i prawdy. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze pokolenie Polaków jest dobrze przygotowane intelektualnie, gdyż potrafi myśleć krytycznie, uczciwie i konkretnie. Jednak brakuje mu odwagi do codziennego obcowania ze słowem Bożym. Zaistnienie Dzieła Biblijnego rodzi zaś nadzieję, że zostanie przygotowana dla wiernych właściwa propozycji formacji biblijnej. Obawy wiążą się z jednej strony z prawdą wyrażaną przez ewangelię dnia, że jest ktoś, kto obawia się rozpowszechniania się wiary w Chrystusa – Kusiciel, Wladca tego świata (por. J 11,48a). Z drugiej strony mnogość katolickich organizacji prowadzi często do niepotrzebnych nieporozumień spowodowanych nakładaniem się kompetencji. Wyraził nadzieję, ze Dzieło Biblijne będzie mogło sluzyć pomocą wszystkim ruchom i organzacjom, przyblizając chrzescijanom w Polsce słowa Pisma Świętego jako żywe Słowo Boże, jako Słowo niosące życie wieczne, jako Słowo niosące obecność zmartwychwstałego Jezusa – jako słowo tchnące Duchem Świętym.
W słowie przed blogoslawienstwem przewodniczacy Dziela Biblijnego, ks. prof. H. Witczyk wyraził podziękowanie nieobecnemu ks. abp. Marianowi Gołębiewskiemu, który od roku 2003 był spiritus movens powstającego dzieła, jako przewodniczący Sekcji Biblijnej Komisji Nauki Wiary przy Konferencji Episkopatu Polski.
Ksiadz Biskup Dzięga udzielając błogosławieństwa całemu Dziełu wyraził pragnienie, by Duch Święty zechciał je prowadzić. Równoczesnie powiedział, iż głeboko wierzy, ze Jan Paweł II będzie je wspierał, aby Księga Ewangelii, ktorą wiatr zamknął na trumnie Papieza na placu św. Piotra w czasie pogrzebu, była otwierana na nowo, studiowana, medytowana, kontemplowana tak, aby mogła inspirowac życie i działanie chrzescijan w Polsce na progu trzeciego tysiaclecia.
Po Mszy św. rozpoczął się panel na temat: Aktualizacja Pisma świętego i duszpasterstwo biblijne w Polsce. Przewodniczył mu , ks. prof. Henryk Witczyk. W kilku zdaniach nakreślił cele statutowe Dzieła Biblijnego, wśród których naczelnym jest takie wyjaśnianie tekstu Pisma świętego, aby było ono zrozumiałe przez dzisiejszych słuchaczy. Dyskusja panelowa obejmowała zagadnienia: od czego rozpocząć prace Dzieła w diecezjach, w jaki sposób upowszechniać Biblię w mediach (radio, prasa, internet), jak pracować z katechetami i jak przygotowywać animatorów biblijnych. Ks. prof. Pawłowski mówił o trzech wymiarach Biblii ze względu na jej oddziaływanie: Księgi rozbudzającej i rozwijającej wiarę człowieka, Księgi tworzącej wspólnotę oraz Księgi kulturotwórczej. Ks. prof. Stanisław Hałas, wskazał na potencjał osobowy zgromadzony w Stowarzyszeniu Biblistów Polskich. Zadaniem DB miałaby być popularyzacja osiągnięć polskiej biblistyki. Działania Dzieła powinny być koordynowane we wszystkich polskich diecezjach. W czasie dyskusji uczestnicy Zjazdu wskazywali na konkretne działania mające na celu zainicjowanie rozwoju Dzieła w diecezjach m.in.: spotkanie katechetów na początku roku szkolnego poświęcone tematyce Lectio Divina, i przybliżające jednocześnie idee DB; nawiązanie współpracy ze szkołami katolickimi, ruchami religijnymi i Klubami Inteligencji Katolickiej; w seminariach duchownych proponowanie Lectio Divina lub kręgu biblijnego dla kleryków.
Dużo czasu zabrała dyskusja na temat tego, czy przyjąć dla DB jedno tłumaczenie Biblii czy też pozostawić dowolność w tym względzie. Ostatecznie nie podjęto rozstrzygającej decyzji, przyznajac, że powszechnie znana Biblia Tysiaclecia jest stosowana w liturgii, Biblia Poznańska dobrze sluży studiowaniu Pisma od strony historyczno-literackiej, a Biblia Paulistow doskonale pomaga dzieciom, młodziezy oraz ludziom po raz pierwszy stykajacym sie z Pismem Świetym w samodzielnym i łatwym uchwyceniu sensu czytanych zdań i perykop.
Dyskusję panelową ubogaciły wypowiedzi członków założycieli i moderatorów o duszpasterstwie biblijnym w ich diecezjach oraz propozycje nowych działań.
Kolejnym punktem spotkania był panel na temat: Współpraca Dzieła Biblijnego z prasą i wydawnictwami. Przedstawiciele redakcji poszczególnych czasopism prezentowali swoją dotychczasową działalność związaną z popularyzacja Pisma Świetego i wiedzy biblijnej i określali możliwość udostępniania swoich łamów. Natomiast bibliści zgłaszali się do współpracy z poszczeglnymi periodykami. Przedstawiciele wydawnictw przedstawiali swoje dotychczasowe i przygotowywane publikacje o tematyce biblijnej.
Następnie ks. dr Mariusz. Rosik zaprezentował powstające przy PWT we Wrocławiu Podyplomowe Studia Biblijne. Podstawowym celem studiów jest formacja biblijna osób świeckich, które ukończyły już studia wyższe. Podyplomowe Studia Biblijne mają nie tylko prowadzić do pogłębienia wiedzy na temat Pisma Świętego, archeologii, geografii i historii biblijnej oraz języków biblijnych, ale także przygotowywać do prowadzenia grup i kręgów biblijnych w różnych ośrodkach formacyjnych. Podyplomowe Studia Biblijne dają następujące uprawnienia: katecheci i nauczyciele kończący PSB mogą dołączyć dyplom do akt, starając się o awans zawodowy; dyplom PSB upoważnia do prowadzenia grup i spotkań biblijnych w ramach pracy grup modlitewno-formacyjnych.
Przedstawiciel Salwatorianów – ks. Piotr Ślęczka – zaprezentował inne możliwości kształcenia animatorów proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. Zakonnicy organizują następujące: Rekolekcje Lectio Divina (cztery jednotygodniowe spotkania wprowadzające w kolejne etapy praktyki), Szkołę Modlitwy Słowem Bożym (sześć weekend'owych sesji w ciągu roku prowadzonych przez kierowników duchowych i zakonników z CFD), Szkołę Biblijną (sesje formacji biblijnej prowadzone przez znanych biblistów polskich i włoskich). Informacje o tematach i terminach sesji znajdują się na stronie www.cfd.salwatorianie.pl . Przewodeniczacy Dziela Biblijnego zachęcił moderatorów do blizszego zapoznania sie z ofertą Ksieży Salwatorianow poprzez osobistą wizytę w ośrodku krakowskim, przyjrzenie sie programowi formacji biblijnej, która w danym roku jest tam prowadzona. Podkreslił zalety tego rodzaju formacji – polecajac ją zwłaszcza osobom, ktore rozpoczynają dopiero swoje itinearium ze Słowem Bożym. Prosił, aby moderatorzy, jak najszybciej wysyłali na te i podobne szkolenia osoby, które sa zainteresowane apostolstwem Słowa Bożego w ich diecezjach i współpracą z moderatorem dicezjalnym w tej dziedzinie.
Na zakończenie spotkania odbyła się prezentacja strony internetowej Dzieła Biblijnego (www.biblista.pl). Ks. prof. Henryk Witczyk i ks. Robert Muszyński zaprezentowali zamysł stron diecezjalnych znajdujących sie w ramach witryny ogólnopolskiej. Przedstawiono proponowany rozkład treści. Dla chętnych odbył sie też intruktarz obsługi stron diecezjalnych: umieszczania tekstów i administrowania zawartością.
Kolejne spotkanie ustalono na dzień 10.VI. 2006.