197. Czy ślub był karą? (Pwt 22,28-29)

 

Pytania do Biblii

Czy ślub był karą?

Dlaczego Bóg w Pwt 22,28-29 kazał karać gwałcicieli ślubem z ich ofiarami?

Przepisy Prawa Starego Testamentu spełniały dwie funkcje. Nie można ich rozdzielić, gdyż są one ze sobą ściśle powiązane, ale obydwa wymiary prawodawstwa wielokrotnie, a wręcz nieustannie przenikały się nawzajem. Oprócz regulowania życia członków społeczności izraelskiej w odniesieniu do Boga, prawa Tory regulowały też życie społeczne, stanowiąc jeden z wcześniejszych kompleksowych kodeksów karnych oraz cywilnych. Kodeksy praw spełniają nie tylko funkcje wymierzania kara sprawcy, ale informując o tej karze brały w obronę jednostki narażone na pokrzywdzenie.

Na przykazanie zapisane w Pwt 22,28-29 należy zatem spojrzeć nie tylko z perspektywy mężczyzny, dla którego ślub z ofiarą gwałtu był karą, ale przede wszystkim z perspektywy kobiety. Ponieważ mężczyzna był w starożytnym społeczeństwie izraelskim przedstawicielem kobiety i całego domu przed władzami administracyjnymi oraz sądowniczymi, biorąc kobietę za żonę, brał ją także w obronę i chronił ją. Dlatego też, zgwałcona kobieta na mocy przykazania z Księgi Powtórzonego Prawa miała zapewnioną dożywotnią pomoc i oparcie.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że prawodawca wyraźnie określa, że kobieta poślubiona w ten sposób nigdy nie mogła zostać oddalona. W ten sposób zyskiwała ona większe prawa małżeńskie niż w „zwyczajnym” małżeństwie.

Analizowane prawo pokazuje, że mimo patriarchalnego modelu społeczeństwa izraelskiego, kobieta była szanowana i wielokrotnie bardziej dowartościowana niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.