63. Skąd śnieg w Palestynie? (Ps 51,9)

Pytania do Biblii

Skąd w Palestynie śnieg?

W Psalmie 51 autor mówi, że dzięki łasce Bożej stanie się bielszy od śniegu. Skąd mieszkańcy ciepłej Palestyny znali śnieg?

Rzeczywiście, Palestyna ze swoim klimatem morskim (pas nadmorski) lub pustynnym (np. Judea), rzadko ma okazję zobaczyć śnieg w takiej formie, do jakiej przyzwyczajeni jesteśmy w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Nie znaczy to jednak, że Izraelici i mieszkańcy Ziemi Świętej w starożytności nie mieli okazji zobaczyć śniegu w ogóle. Po pierwsze, musimy wziąć pod uwagę, że przez dużą część roku śnieg można znaleźć na Górze Hermon. Znano ją bardzo dobrze już w czasach starożytnych, gdyż według Księgi Powtórzonego Prawa miała stanowić granicę Ziemii Obiecanej (3,8). Pasmo gór Antylibanu zawiera kilka szczytów, gdzie śnieg zalega w zimie i na wiosnę.

Jednak wcale starożytni nie musieli wsiadać na osiołka i jechać do góry Hermon, by spotkać śnieg. Nawet mieszkańcy Jerozolimy, znajdującej się na Pustyni Judzkiej, mieli okazję widzieć śnieg. Średnia suma rocznych opadów białego puchu dla Pustyni Judzkiej wynosi ok. 2-4 mm. Jednak zdarzają się sytuacje (wcale nie tak rzadko), gdy pustynie zostają zasypane warstwą śniegu sięgającą nawet kilkudziesięciu centymetrów.

7 lipca 2011 r. świat obiegła informacja o tym, że pustynia Atakama w Chile znalazła się pod osiemdziesięciocentymetrową (sic!), warstwą śniegu. Była to sytuacja o tyle niezwykła, że miejsce to uchodziło za jedno z najsuchszych na świecie. W niektórych regionach owej pustyni nie zanotowano ani razu opadów nawet deszczu od momentu rozpoczęcia pomiarów kilkadziesiąt lat temu. Podobna sytuacja miała miejsce 25 stycznia 2012 r. w Algierii i Maroko. Wtedy to zostało zrobione zdjęcie użyte jako tło banera powyżej. W Izraelu ostatni raz zaobserwowano tego typu opady w 2004 r. 15 lutego owego roku Galileę oraz wzgórza Golan przykryła dwudziestocentymetrowa warstwa śniegu. Zimne powietrze dotarło nawet do Jerozolimy, gdzie pokrywa śnieżna wyniosła ok. 12 cm, a temperatura spadła do -2 st. C.

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.