Dobre Słowo, 13.01.2012 r. Przez problemy po łaskę

Dobre Słowo, 13.01.2012 r.

Przez problemy po łaskę

Właściwie ci, którzy przynoszą paralityka, i on sam to szczęściarze, bo wiedzą, gdzie się udać. To też ważne w życiu – wiedzieć, gdzie się udać w celu uzyskania pomocy. Ta wiedza jest przełożona na niesamowitą determinację, bo tłum nie jest problemem, któremu nie chcą stawić czoła. Wiedzą, po co idą. Nie przeakcentowują tego, że problem jest z paralitykiem i z tłumem, który nie pozwala przynieść go do Jezusa, tylko akcentują to, dokąd zmierzają. Jeśli ma się jasno określony cel i osobę udzielającą pomocy, to rzeczywiście całość spraw, które się pojawiają – a pojawiać się będą jako problemy – tylko temu sprzyja, a nawet umacnia przekonanie noszone w sercu.

Paraliże bywają przeróżne. Jednym z nich może być przekonanie, że ja nie mam takiego celu. A jeśli nie mam celu, to sobie go poszukam i dopiero zacznę przychodzić. Można się paraliżować tym, że ja nie mam takiej determinacji. Można się paraliżować zawsze i wciąż, nawet gdy nie ma ku temu najmniejszego powodu.

Tym, który przenika nasze serca i wie, jak do nich trafić, jest ciągle działający pośród nas Jezus. I On nas dziś pyta: Czy ten kierunek, który obieramy w przeżywaniu Eucharystii i spotkaniu z Nim właśnie w tej godzinie, nastawia nas na Jego łaskę? Ile jest w nas takiej świadomości, że przyszliśmy tu po łaskę? A ile świadomości znajdującej w nas większą przestrzeń, że to jest taki paraliż, że najpierw muszę coś zrobić ze swoimi problemami? Czy nie jest czasem tak, że przeakcentowujemy problemy, nie pozwalając na to, aby łaska mogła zadziałać? Jakkolwiek jest, Bóg zna sposób, żeby opanować nasze serca i to On w tej Eucharystii chce tego dokonać.

Panie, który objawiasz się nam jako cel jasny i bardzo przejrzysty w swoich zamierzeniach względem każdego z nas, wydobywaj z nas tę determinację, która pozwala nam się z Tobą spotkać. Spraw, abyśmy coraz mniej dziwili się przeszkodom i problemom pojawiającym się po drodze i traktowali je jako naszych sprzymierzeńców w spotkaniu z Tobą. Żaden tłum i żadna trudność nie jest przeszkodą do spotkania z Tobą. One tylko dopingują nas, abyśmy odkrywali łaskę i moc, jaką do nas kierujesz.

Ksiądz Leszek Starczewski

Jesteś na facebooku? My też! :)"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.