Oszustwa na masową skalę w środowisku wytwarzających mumie!

Uczeni z Manchester University odkryli przypadki oszustwa na masową skalę. Nawet jedna trzecia mumii zwierząt nie zawiera ich szczątków! Proceder trwał nawet 600 lat. Czy związkowcy ugną się przed tak miażdżącymi danymi? Czy rozpocznie się fala pozwów?

Prześwietlmy kota, a znajdziemy...

Około jedna trzecia mumifikowanych zwierząt okazała się oszustwem. Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Manchester Museum oraz University of Manchester. Uczeni przebadali ponad 800 zwierzęcych mumii, łącznie z ptakami, kotami oraz krokodylami, używając promieni Rentgena oraz tomografii komputerowej. Choć jedna trzecia tych przedmiotów zawierała dobrze zachowane i pełne szkielety, kolejna część zawierała jedynie część szczątków.

 

„Od dawna wiedzieliśmy, że nie wszystkie mumie tego typu zawierają dokładnie to, co się wydaje, ale odkryliśmy, że około jedna trzecia z nich nie zawiera żadnych szczątków zwierząt” – podała Lidija McKnight, egiptolog z University of Manchester. Zamiast nich balsamujący użyli materiału organicznego, jak np. gałązki, pióra i inne części ciała.

Prześwietlenie promieniami Rentgena przykładowej mumii kota.

Campbell Price, kurator jesiennej wystawy mumii zwierzęcych w Manchester Museum, uważa, że do tworzenia tego typu przedmiotów używano także innych materiałów związanych ze zwierzętami w czasie ich życia, np. skorupek jaj lub fragmentów gniazd.

Naukowcy szacują, że zabalsamowano ok. 70 mln zwierząt i w związku z tym zajmujący się wyrabianiem mumii mogli nie nadążać za tak wysokim popytem. Starożytni Egipcjanie traktowali mumie zwierzęce jako wota religijne.

“Skala mumifikacji zwierząt od ok. 800 r. przed Chr. do okresu rzymskiego była niewyobrażalna” – dodaje Campbell Price. Z drugiej strony, dr Price nie twierdzi, że Egipcjanie kupujący mumie bez kości zwierzęcych byli oszukani. Wszystkie rzeczy znajdujące się w środku „były wyjątkowe, ponieważ znajdowały się w bliskości tych stworzeń, choć nie stanowiły fragmentów ich ciał. Więc nie traktujemy ich jako oszustw. Po prostu, do ich wytworzenia używano wszystkiego, czym dysponowano. Często najpiękniejsze z mumii nie zawierały żadnych szczątków zwierzęcych.”

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(BBC; discovery.com; haaretz.com)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.