Aresztowania na Pustyni Judzkiej

Pisaliśmy niedawno o Egipcjanach prowadzących nielegalne wykopaliska na przedmieściach Kairu, tymczasem IAA dokonało niedaleko miejsca znalezienie wielu manuskryptów znad Morza Martwego odkrycia o nie-archeologicznej naturze.

Aresztowanie na Pustyni Judzkiej

 

 

Sześciu Palestyńczyków z Hebronu zostało oskarżonych przez sąd w Beer Szewie zeszłej niedzieli o prowadzenie nielegalnych prac archeologicznych. Mężczyźni pochodzący z wioski Sair zostali przyłapani przez inspektorów Izraelskiego Urzędu Antyków (IAA) oraz funkcjonariuszy policji podczas przeszukiwania oraz przekopywania jednej z jaskiń na Pustyni Judzkiej.

W kręgach archeologów jaskinia ta jest znana jako „Jaskinia Czaszek”, w jej pobliżu znaleziono także wiele spośród manuskryptów znad Morza Martwego. IAA jest przekonana, że mężczyźni poszukiwali nieodkrytych do tej pory zwojów lub innych starożytnych znalezisk, by następnie sprzedać je w Izraelu lub w innym miejscu na świecie.

Znaleziony przy mężczyznach grzebień z czasów rzymskich
Zdjęcie: IAA

Zatrzymanie mężczyzn było punktem kulminacyjnym trwającej rok operacji mającej na celu powstrzymanie grabieży antyków z Pustyni Judzkiej, która stanowi przypuszczalne źródło fragmentów zwojów znalezionych niedawno na lokalnych bazarach. Było to także pierwsze aresztowanie złodziei na Pustyni Judzkiej od ponad 30 lat.

Uzi Rotstein, funkcjonariusz IAA, wypatrzył złodziei przez przypadek. W trakcie szkolenia jako ochotnik pogotowia górskiego zrobił zdjęcie odległej jaskini na zboczu góry i zauważył dwóch mężczyzn stojących u jej wejścia. „Nikt nie miał tam żadnych służbowych obowiązków w niedzielny poranek”, powiedział Rotstein.

Podejrzani wspięli się na klif a następnie spuścili na linach 70 metrów w dół do jaskini. Wyposażeni byli w różne przybory do kopania, dwa wykrywacze metali, latarki oraz liny. Ponadto mieli spore zapasy wody i jedzenia. W momencie złapania posiadali przy sobie oceniany na dwa tysiące lat grzebień przeciw pchłom z okresu rzymskiego.

"Jaskinia Czaszek" oraz wyrządzone w niej szkody
Zdjęcie: IAA

Funkcjonariusze IAA podali, że mężczyźni wyrządzili swoimi amatorskimi metodami poszukiwań trudne do opisania szkody w jaskini przekopując się przez kolejne warstwy ziemi, niszcząc warstwy archeologiczne oraz dane z okresu chalkolitycznego oraz rzymskiego (5000 – 2000 lat temu).

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(IAA; Haaretz, archeology.com)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.