Nowy blask fresków z Masady.

Dla Grecji miejscem wielkiego bohaterstwa i odwagi były Termopile, dla Polski - Westerplatte, dla Izraela - Masada. Po długim procesie rekonstrukcji i restauracji można ujrzeć

Nowy blask fresków z Masady

 

 

Odkryte w czasie wykopalisk w latach 60-tych XX w. freski z Masady były przez długie lata wystawione na działanie czynników atmosferycznych i niesprzyjających warunków, w związku z czym musiały zostać stamtąd usunięte do przeprowadzenia niezbędnej konserwacji i restauracji. Teraz, po niemal dwudziestu latach ukrycia przed światem, freski z „rezydencji dowódcy” wracają na swoje miejsce w twierdzy Masada. Cały żmudny proces przywracający zabytkom dawny blask i świetność przeprowadzony został przez Maurizio Tagliapietrę z Uniwersytetu w Weronie.

Mauritzio Tagliapietre wraz z odnowionymi freskami w Masadzie
Źródło: Haaretz.com

Twierdza Masada stanowi dramatyczny zapis historii Narodu Żydowskiego. Jako ostatni bastion w czasie powstania żydowskiego w I w. po Chr. upadła, gdy po długim oblężeniu, broniący się postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo. Dla historii Izraela stanowi zapis bohaterstwa walczących i ich determinacji, by nie ulec wrogowi; jego rola dla współczesnego państwa Izrael jest podobna do tej spełnianej przez Westerplatte w historii Polski.

Z tego powodu Masada jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Izraelu. Freski z okresu herodiańskiego, które przedstawiają figury geometryczne, zostały niedawno przetransportowane do swojego oryginalnego miejsca oraz ułożone według oryginalnego zamierzenia artysty. Możliwe to było dzięki zdjęciom zrobionym w czasie wykopalisk prowadzonych pod kierownictwem Yigaela Yadina.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(Haarec; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.