Zasoby Biblioteki Chester Beatty dostępne online!

Wielu Polaków odwiedza Irlandię w celach zarobkowych lub turystycznych, ale niewielu z nich wie, że na Wyspach Brytyjskich znajdują się także bardzo cenni świadkowie tekstu Nowego Testamentu. Miejscem wartym odwiedzenia, nie tylko ze względu na manuskrypty biblijne, ale także okazałą kolekcję manuskryptów z całego świata jest Biblioteka Chester Beatty w Dublinie.

Zasoby Biblioteki Chester Beatty dostępne online!

Można zaryzykować twierdzenie, że kolekcja dostępnych dla wszystkich zainteresowanych historią tekstów biblijnych manuskryptów biblijnych zwiększa się z dnia na dzień. Wielu Polaków odwiedza Irlandię w celach zarobkowych lub turystycznych, ale niewielu z nich wie, że na Wyspach Brytyjskich znajdują się także bardzo cenni świadkowie tekstu Nowego Testamentu. Miejscem wartym odwiedzenia, nie tylko ze względu na manuskrypty biblijne, ale także okazałą kolekcję manuskryptów z całego świata jest Biblioteka Chester Beatty w Dublinie.

 

Mieszcząca się niedaleko Zamku Dublińskiego Biblioteka jest de facto bardziej muzeum, prezentującym bogate zbiory. Wśród nich na szcczególną uwagę zasługują Papirusy Chester Beatty odnalezione w 1930 r. Zawierają one np. najstarsze zachowwane do naszych czasów fragmenty Corpus Paulinum, rękopis Ewangelii Marka, część kodeksu zawierającego Ewangelie i Dzieje Apostolskie oraz najstarszy fragment Księgi Apokalipsy. Wszystkie te zasoby pochodzą z III w. po Chr. Warto wspomnieć także wiek starszy fragment Septuaginty.

Na stronie projektu CSNTM (The Center for the Study of the New Testament Manuscripts) znaleźć już można 128 zdjęć wysokiej jakości, z których dostępnych dla każdego odwiedzającego jest 80. Wśród nich znajdują się najstarsze i najcenniejsze znaleziska: Papirus Rylandsa, czyli fragment Ewangelii św. Jana z początków II w. po Chr., papirusy z Oksyrynchos, Chester Beatty i Bodmer. Na stronie projektu znaleźć można także fotokopie całych kodeksów: Synajskiego, Watykańskiego, Aleksandryjskiego, Kodeksu Bezy, Palimpsestu Efrema czy Kodeksu Waszyngtońskiego.

Poszukiwanie interesującego nas manuskryptu ułatwia możliwość przeszukania zasobów według określonych kryteriów: zawężenia czasu jego powstania. Ponadto, każdy zasób jest opisany szczegółowo pod względem miejsca znalezienia, opisu i miejsca aktualnego przechowywania.

Dla zainteresowanych historią drukowanych wydań Biblii, CSNTM umieszcza skany pierwszych wydań krytycznych Nowego Testamentu: Novum Instrumentum Erazma z Rotterdamu (1516), wydania Roberta Estienne’a (Stephanusa) z 1550, tzw. Textus Receptus, lub edycji Hermanna von Sodena opublikowanej w czterech tomach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu CSNTM: kliknij TUTAJ.

Więcej informacji o bibliotece Chester Beatty: kliknij TUTAJ.

 

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.


 

Synajski, Watykański i Aleksandryjski, a także Kodeks Bezy, Palimpsest Efrema czy Kodeks Waszyngtoński