Odkrywanie hasmonejskiej Jerozolimy...

Historia Izraela, mimo że zachowana w wielu świadectwach starożytnych, ciągle zawiera białe plamy na temat niektórych okresów. Widoczne ślady pochodzące z tamtych okresów są nieliczne, więc tym bardziej cieszy na przykład

Odkrywanie hasmonejskiej Jerozolimy

 

W Izraelu święto Hanuka zbiegło się w tym roku z ogłoszeniem przez Izraelskie Ministerstwo Antyków (IAA) odkrycia znaleziska z czasów współczesnych pierwszemu Świętu Hanuki. Wykopaliska prowadzone na parkingu Givati w Jerozolimie przyczyniły się do odkrycia dużych pozostałości po budynku, w którym odnaleziono także monety wskazujące na wzniesienie budynku oraz jego zamieszkanie w okresie Hasmonejskim.

Zdjęcie: Assaf Perec/ IAA

Hanuka jest świętem upamiętniającym sukces Powstania Machabejskiego, mającego miejsce w II w. przed Chr., którego jednym z celów było oczyszczenie świątyni jerozolimskiej zbezczeszczonej przez Antiocha IV Epifanesa, wydarzenie to opisane jest zarówno przez Józefa Flawiusza, jak i Pierwszą oraz Drugą Księgę Machabejską, a także inskrypcję Heliodora. Dynastia Hasmoneuszy rządziła Judeą niemal 100 lat aż do rzymskiego najazdu  na Palestynę oraz ustawienia na tronie dynastii Herodiańskiej w 37 r. przed Chr. Pomimo długiego okresu panowania Hasmoneuszy, pozostawili oni po sobie w Jerozolimie niewiele śladów architektonicznych. W oświadczeniu prasowym IAA stwierdza, że jest „widoczny brak budynków pochodzących z czasów hasmonejskiej Jerozolimy w badaniach archeologicznych. To odkrycie łączy przepaść, jaka istnieje w chronologii osadnictwa w Jerozolimie. Miasto hasmonejskie, które jest nam dobrze znane ze świadectw hhistorycznych, które obejmują dzieła Józefa Flawiusza, nagle stały się namacalnym doświadczeniem”.

Inskrypcja Heliodora

Mająca ponad 200 m. kw. struktura została radykalnie przebudowana w okresie hasmonejskim i obejmuje mury wyciosane w charakterystyczny dla Hasmoneuszy sposób. Prowadzone na wspomnianym parkingu wykopaliska przyczyniły się do wielu odkryć, wśród których należy wspomnieć także rzymską tabliczkę z klątwą.

Rzymska tabliczka z klątwą
Robert Walter Daniel

Tabliczka ta wspomina imiona grecko-rzymskich bogów: Hermesa, Persefonę, Plutona oraz Hekate, mezopotamską boginię Ereszkigal, a także gnostyckiego Abrasaxa pomiędzy magicznymi słowami pochodzącymi z tradycji współczesnego im judaizmu oraz języka hebrajskiego.

Kliknij, by przeczytać oświadczenie IAA.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.