Fragment dobrze zachowanej rzymskiej drogi odkryty w Jerozolimie.

Znamienny będzie to miesiąc, gdy archeolodzy pracujący w Jerozolimie nie odkryją nic pochodzącego z czasów starożytności. Przeczytaj o najnowszym znalezisku IAA:

Jak podróżowano z Jerozolimy do Jaffy?

W Imperium Rzymskim, utrzymanie dróg, którym zajmowało się państwo stanowiło jeden z kluczowych elementów decydujących o rozwoju i przetrwaniu całego organizmu państwowego. Stanowiły one niezwykle trwały środek dla transportu między odległymi krainami, komunikacji oraz handlu. W Jerozolimie odkryte zostały pozostałości dobrze zachowanej rzymskiej drogi, której pochodzenie określono mniej więcej na II-III w. po Chr. Odkrycia dokonano przy okazji wykopu pod rurę kanalizacyjną, a miejsce od razu przejęte zostało przez specjalistów z Izraelskiego Ministerstwa Antyków (IAA). Mierząca ok. 8 metrów długości droga zbudowana została poprzez ścisłe zestawienie dużych, płaskich kamieni, otoczone z obydwu stron wyższymi krawężnikami.


Z Jaffy na wybrzeżu Morza Śródziemnego do Jerozolimy biegły dwie główne rzymskie drogi. Opisany przez IAA fragment drogi stanowi część trasy północnej, która przechodziła przez Beit Horon, prowadząc na Stare Miasto w Jerozolimie. Liczne fragmenty tej drogi były wcześniej odkryte przez specjalistów z IAA, lecz do tej pory nie odkryto tak dobrze zachowanego fragmentu starożytnej drogi w Jerozolimie”.

Na zakończenie pozostaje nadzieja, że GDDKiA zaznajomi się z opisem sposobu wykonania drogi i wyciągnie wnioski dla obecnych inicjatyw drogowych.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.