Mozaika z Lod.

Odkryta szesnaście lat temu zachwycająca mozaika, ujrzała światło dzienne. Jaki rozmiar buta nosił artysta, który ułożył to dzieło sztuki złożone z 2 milionów elementów?
s
Mozaika z Lod


Szesnaście lat temu, niedaleko miasta Lod, na południe od Tel Avivu w czasie prac drogowych odkryto niezwykłą i starannie wykonaną mozaikę pochodzącą z III w. po Chr. Jej wyjątkowość tkwiła w zaskakująco dokładnych reprodukcjach zwierząt, ptaków i morskiej fauny. Jednak dopiero niedawno datki od różnych dawców pozwoliły na odkopanie i konserwację mozaiki. Wraz z trwającymi pracami, specjaliści z Izraelskiego Departamentu Antyków (IAA) zyskują coraz to nowe informacje na temat budowy mozaiki, a nawet – wykonawcy, który położył podłogę. Według Jacques’a Nagara, dyrektora laboratorium konserwacyjnego IAA, mozaika wykonana została z ponad dwu milionów płytek, każda mierząca ok. 0,7 cm. Dodatkowo, gdy usunięto mozaikę, odkryto ślady stóp wykonawcy, które znajdowały się na podłodze pod mozaiką. Artysta nosił rozmiar 43. „Ktoś pracował tutaj i zostawił to [ślady] tutaj. Teraz ja tutaj pracuję. Widzę tu wieź psychologiczną” dodaje Nagar.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z prac konserwacyjnych prowadzonych przy niezwykłej mozaice:

{gallery}Dunoon/wiadomosci/lod{/gallery}

 

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.