Nielegalny eksodus z Egiptu.Długa droga, którą pokonało wieko trumny z czasów faraonów egipskich, nie zniszczyła, na szczęście, jej piękna. Po jej przechwyceniu rząd Egiptu rości prawa do tego cennego i niezwykłego znaleziska.
d
Nielegalny eksodus egipskiej trumny

 

Izraelski Departament Antyków (IAA) ogłosił w tym tygodniu, że przechwycone zostały dwie pięknie ozdobione oraz dobrze zachowane pokrywy do trumny pochodzące z czasów faraonów. Przejęto je podczas nalotu na jeden ze sklepów z antykami w Jerozolimie. Pracownicy IAA przekazują, że pokrywy te zostały pierwotnie skradzione z zachodniej części Egiptu, a następnie przemycono je do Dubaju, skąd trafiły dalej do Europy, zanim dotarły do Izraela, by otrzymać certyfikat autentyczności od lokalnego sprzedawcy antyków. Datowanie radiowęglowe potwierdziło autentyczność obydwu fragmentów i wykazało, że pokrywa, która została przecięta na dwie części , by ułatwić przemyt, ma ok. 2,5 – 3,5 tys. lat. Po otrzymaniu wiadomości o przejęciu cennego znaleziska, rząd egipski poprosił Izrael o zwrot pokrywy do kraju jej pochodzenia.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.