Sądowa batalia o prawdę

Dwa miesiące temu sąd oczyścił Golana i Deutscha z zarzutów fałszerstwa, jednak ten wyrok to, paradoksalnie, dopiero początek całej sprawy. Co stanie się z sensacyjnym i kontrowersyjnym ossuarium Jakuba, inskrypcją Joasza i innymi odkryciami? Co wyniknie z sytuacji, gdy...

Batalia o prawdę toczy się w sądzie?

 

Sądowa batalia o prawdę?

Pomimo wyroku wydanego 14 marca b.r., w którym są uznał kolekcjonera Odeda Golana, niewinnym wszystkich zarzutów fałszerstwa, Izraelski Departament Antyków (IAA) w dalszym ciągu pozostaje w konflikcie z oskarżonym. Oskarżyciel – Dan Bahat – podał do wiadomości publicznej podjętą przez IAA walkę sądową o zatrzymanie procedury zwrotu antyków Odeda Golana.

Golan oraz oskarżany razem z nim Robert Deutsch po siedmioletnim procesie zostali oczyszczeni ze wszystkich zarzutów dotyczących rzekomych fałszerstw w kwestii najbardziej sensacyjnych odkryć ostatnich dekad. Najbardziej znanymi odkryciami są: pochodzące z pierwszego wieku po Chrystusie ossuarium, na którym widnieje inskrypcja „Jakub, syn Józefa, brat Jakuba” oraz inskrypcja Joasza, która miała stanowić najstarszą znaną królewską inskrypcję odkrytą w Izraelu.

Oded Golan, izraelski kolekcjoner,
który stoi za najbardziej sensacyjnymi odkryciami ostatnich lat.

Dwa miesiące po wyroku, IAA rozpoczyna batalię o konfiskatę ossuarium Jakuba i pozostałych odkryć. Mimo niemal dekady badań i analiz naukowych, które poprzedziły oczyszczenie Golana ze wszystkich zarzutów, IAA nalega, by odnosić się do znalezisk jako fałszerstw. Bahat sytuację zwrotu odkryć porównał do zwrotu narkotyków dealerowi po usłyszeniu wyroku.

W 2007 r. Amir Ganor, szef komórki IAA odpowiedzialnej za walkę z procederem kradzieży zabytków, stwierdził, że znaleziska wrócą do Golana, jeśli zostanie oczyszczony z zarzutów. Chociaż werdykt sędziego wykluczył jakiekolwiek ślady fałszerstwa, Bahat zasugerował przekazanie „fałszerstw” do policyjnego laboratorium zamiast wystawiania ich w muzeum lub zwrotu Odedowi Golanowi. Obrońca kolekcjonera, Lior Bringer, odpowiada: „oskarżyciel zwraca się do sądu o ukaranie oskarżonego za przestępstwa, z których został oczyszczony”.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.