Najstarsze ślady ujarzmiania koniowatych

Odkrycia w Tel Haror w Izraelu ujawniły najstarsze zachowane ślady ujarzmiania koniowatych.

Wykopaliska w Tel Haror

 

Wykopaliska na stanowisku z okresu Środkowego Brązu w Tel Haror w Izraelu odsłoniły metalowe fragmenty w miejscu pochówku konia, które datuje się na okres między 1750 – 1650 przed Chr. Jest to najstarszy zachowany fragment tego typu, najprawdopodobniej używano go jako wędzidło dla osła, jak podaje dr Joel Klenck, archeolog i znawca fauny, badający szczątki. Klenck bazuje w swej opinii na pomiarach kości stóp i śladach ścierania, które znajdują się na zębach zwierzęcia.

Znalezisko to nie jest jednak pierwszym śladem interakcji między ludźmi a koniowatymi. Pośród innych znalezisk, „groby” koni oraz osłów z 3. tys. przed Chr. potwierdzają szybkie udomowienie obydwu tych zwierząt. Sztuka współczesna tym odkryciom, zachowana na Bliskim Wschodzie oraz w Egipcie ukazuje konie i osły ciągnące rydwany. Znaleziska z Izraela są o tyle ważne, że jest to najwcześniejszy bezpośredni ślad używania lejców. Przed odkryciami w Tel Haror tylko domyślano się, że były one używane na podstawie śladów na zębach, ale luki w wiedzy naukowców zostały już zapełnione. Gdy ciągnięto za lejce, wargi zwierzęcia były ściskane trójkątnymi kolcami na obydwu końcach wędzidła.

Najstarszy zachowany ślad ujarzmiania osła pochodzi z okresu Środkowego Brązu.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.