Sprawozdanie z III Zjazdu

Sprawozdanie

z Trzeciego Ogólnopolskiego Zjazdu

Moderatorów Diecezjalnych

Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Warszawa, 3 marca 2007.

W dniu 3 marca 2007 roku odbył się w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej 12 m 4, Trzeci Ogólnopolski Zjazd Moderatorów Diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą zawierzenia działalności Opatrzności Bożej.

W spotkaniu uczestniczyło 3 członków zarządu, 18 moderatorów diecezjalnych i ich zastępców oraz 2 przedstawicieli zgromadzeń zakonnych. Przewodniczący powitał uczestników. Zwrócił się z prośbą, by na przyszłość potwierdzać swój udział kontaktując się za pomocą poczty elektronicznej z sekretariatem lub z nim.

Przypomniał, że w okresie od II Zjazdu DB zarządu zorganizowano we Wrocławiu Inaugurację ogólnopolskiej działalności DB (14.10.2006). Spotkanie było nagrywane i emitowane przez TV Trwam. Poinformował, że ruszyły programy: radiowy (w radiu Maryja) i telewizyjny (w TV Trwam) przygotowywane przez DB. DB było wraz z Instytutem Nauk Biblijnych KUL współorganizatorem Jesiennych Dni Biblijnych, na które udało się zaprosić profesorów Alettiego i Serrettiego z Rzymu. Ks. prof. Henryk Witczyk podał do wiadomości, że odbył spotkanie z przewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Jolantą Olech i otrzymał również zaproszenie na walne zgromadzenie Konferencji do wygłoszenia referatu: „Animacja biblijna w zgromadzeniach zakonnych” (18.04.2007). Zachęcał, aby ktoś z biblistów polskich lub moderatorów DB wziął na siebie odpowiedzialność za animację wewnątrz męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych.

Profesor powiadomił o następujących inicjatywach: otwarciu projektu „Lectio divina i koordynacji prac wydawniczych i redakcyjnych; organizacji biura sekretariatu na ul. Czwartaków 10/4 w Lublinie; rozeznanie w sprawie współpracy między DB a redakcjami czasopism biblijnych (z tą współpracą wiąże się nadzieja na dostęp do wielu publikacji biblijnych).

Stwierdził, że należy zreorganizować pracę w zarządzie, co zostanie omówione na spotkaniu zarządu.

Poinformował, że formalne przychody do 31.12.2006 wyniosły 6700,11 natomiast wydatki w tym okresie 1924 zł. W bieżącym roku wydatki będą wyraźnie wyższe ze względu na konieczność utrzymywania lokalu, w którym będzie funkcjonował sekretariat. W pierwszych miesiącach działalności część kosztów (w wysokości 10600 zł) wziął na siebie Przewodniczący.

Następnie moderatorzy diecezjalni prezentowali swoje osiągnięcia.

W diecezji przemyskiej zorganizowano kurs na animatorów biblijnych (uczestniczy ok. 50 osób).

W diecezji legnickiej odbywają się w dwóch miejscach kursy: w Legnicy (ok. 60 osób) i Zielonej Górze (ok. 80) oraz wieczory biblijne co 2 miesiące poświęcone aktualnym tematom.

W diecezji sandomierskiej decyzją ordynariusza wprowadzono dla diakonów w seminarium przedmiot „Dzieło Biblijne w diecezji” (1 g. tygodniowo przez pół roku). „Krąg Biblijny” ma trafić do każdej parafii. Raz w miesiącu 30 osób przychodzi na spotkania biblijne prowadzone przy KIKu.

W diecezji gnieźnieńskiej odbyła się inauguracja. Przygotowania do niej objęły spotkania moderatora z księżmi na spotkaniach rejonowych, 2 listy biskupa rozesłane do parafii. Liturgię przygotowano wraz z klerykami. Przybyło ok. 150-200 osób z całej diecezji. Obchody obejmowały celebrację w katedrze, spotkanie w auli seminaryjnej połączone z konsumpcją bigosu. „Krąg biblijny” jest rozsyłany do wszystkich parafii, udaje się go też trochę rozprowadzić wśród katechetów. Funkcjonują dwie Szkoły Słowa Bożego: w Gnieźnie oraz Inowrocławiu. Pierwszy rok kursu obejmuje katechezy wprowadzające, natomiast w drugim roku na spotkaniach prowadzona jest lectio divina do wybranych fragmentów Ewangelii wg św. Marka. Udało się zawiązać dwa kręgi biblijne w Gnieźnie (15 osób) i Inowrocławiu (30osób), które obecnie prowadzone są przez miejscowych duszpasterzy. Działalność przeniesiono więc do Żnina (ok. 350 osób) i Wągrowca (ok. 100 osób). Zainteresowanie ludzi jest wynikiem działań księdza dziekana dekanatu w Żninie, który m.in. wydrukował 5000 broszur o działalności DB i rozdawał je w szkołach oraz na kolędzie. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu. Razem z DB archidiecezji poznańskiej organizowane są warsztaty i rekolekcje biblijne dla katechetów. Działalność DB została przedstawiona kandydatom na szafarzy nadzwyczajnych. W „Przewodniku katolickim” publikowany jest cykl artykułów biblijnych. Przygotowywane są rekolekcje dla kapłanów. We współpracy z wydziałem katechetycznym kurii diecezjalnej opracowywany jest konkurs biblijny dla gimnazjalistów. Udało się wydać broszurę informującą o działalności i inicjatywach DB w nakładzie (5000 egz.), która dotarła do każdej parafii.

Odbyło się spotkanie regionu północno-zachodniego DB, na którym przedyskutowano problemy poszczególnych diecezji wchodzących w skład grupy oraz podzielono się doświadczeniami.

W archidiecezji poznańskiej prowadzona jest szkoła Słowa Bożego (ok. 120 osób). Co dwa tygodnie prowadzone są również warsztaty biblijne dla zainteresowanych (30-40 osób). Zorganizowano medytacje biblijne w okresie adwentu (ok. 35 osób). W okresie wakacyjnym odbędą się warsztaty biblijne dla lektorów, a w listopadzie rekolekcje biblijne dla wszystkich zainteresowanych. Z inicjatywy ks. Abpa Gądeckiego krąg biblijny jest wpisany w program duszpasterski, w związku z czym w każdej parafii powinien być założony. Dlatego czasopismo „Krąg biblijny” jest rozprowadzane przez kurię do wszystkich parafii. Także seria „Lectio divina” cieszy się dosyć dużym zainteresowaniem (rozeszło się 120 i 100 egzemplarzy). Moderator prowadzi spotkania w ramach tzw. permanentnej formacji księży. Przed inauguracją działalności DB rozesłano zaproszenia do świeckich animatorów wspólnot kościelnych. Spośród nich przybyło na inaugurację ok. 100 osób, ponadto klerycy. Z okazji inauguracji Metropolita napisał list duszpasterski o Dziele Biblijnym czytany we wszystkich kościołach oraz list do kapłanów o lecito divina. Abp wraz z moderatorem mieli audycję w radiu Emaus. Dzieło Biblijne patronowało Ekumenicznemu Świętu Biblii.

W diecezji tarnowskiej klerycy mają cotygodniowe spotkania prowadzone metodą lectio divina w oparciu o materiały „Kręgu biblijnego”. Każdy diakon prowadzi 6 kleryków z młodszych roczników. Poza tym w największych miastach, czyli: Mielcu, Dębicy, Bochni, Brzesku, Nowym Sączu (ok. 300 osób), Tarnowie (ok. 200) raz w miesiącu odbywa się spotkanie studium biblijnego. Uczestnicy posiadają legitymacje, uiszczają opłaty (1 zł). W każdym dekanacie jest wyznaczony zastępca moderatora, który raz na miesiąc organizuje lectio divina dla młodzieży. Decyzją biskupa w każdej parafii ma być założony krąg biblijny. Ponadto Akcja Katolicka, Caritas, KSM mają wpisane w program duszpasterski raz na miesiąc spotkanie biblijne. Przeprowadzono warsztaty biblijne dla wszystkich katechetów świeckich (2 razy po trzy dni). Przygotowywane są trzy serie rekolekcji dla kapłanów.

W diecezji rzeszowskiej rok 2007 został ogłoszony rokiem biblijnym. Inauguracja została połączona z dniem świętości kapłańskiej, dzięki czemu w obchodach uczestniczyło ok. 95 % kapłanów z diecezji (minusem było to, że nie było ludzi świeckich). Natomiast ze świeckimi przedstawicielami różnych ruchów moderator spotkał się w kurii i wyjaśniał na czym polega DB. Spotkał się również z członkami Akcji Katolickiej i przedstawił im sposoby interpretacji Pisma Świętego. Oprócz tego wydawany jest diecezjalny Biuletyn Biblijny związany z poszczególnymi okresami liturgicznymi. Kładziony jest nacisk na tworzenie kręgów biblijnych, ale nie jest to obowiązkowe. Jesienią zostało zorganizowane sympozjum biblijne. Niestety uczestniczyło w nim niewiele osób (ze względu na termin - czwartek), ale ci co przybyli byli bardzo zadowoleni. Natomiast na wiosnę ma się odbyć sympozjum katechetyczne organizowane przy współudziale DB pt.: „Dlaczego Pismo Święte jest święte”. Przygotowywany jest konkurs biblijny skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Organizowane są też biblijne spotkania związane z formacją stałą kapłanów. Pismo „Krąg biblijny” jest obowiązkowo rozsyłane do parafii. W radiu diecezjalnym „Via” są audycje poświęcone Pismu Świętemu.

W diecezji katowickiej przeprowadzono na w listopadzie biblijne dni skupienia dla kapłanów. Z polecenia ks. Abp każda parafia otrzymuje jeden numer „Kręgu biblijnego”. Dokonano „inwentaryzacji” grup, w których jest rozważane słowo Boże i opublikowano go na stronie internetowej.

W archidiecezji gdańskiej inauguracja odbyła się w ramach I Nieszporów Adwentowych, o czym poinformowano w oficjalnym piśmie kurii. Wydano mały informator o działalności DB w Polsce oraz o inicjatywach diecezjalnych - rozesłano go do wszystkich parafii, rozdawano na nabożeństwie. Zawiązało się DB seminaryjne (szefem jest kleryk V roku piszący pracę magisterską z PŚ), które organizuje co trzy tygodnie letio divina w kaplicy seminaryjnej – zaproszeni są również katecheci. Organizowane są również warsztaty biblijne dla kleryków i katechetów. Dąży się do tego, by dotychczasowe inicjatywy biblijne włączyć w DB. Co miesiąc odbywają się w centralnej parafii gdańska wykłady biblijne prowadzone przez gremium biblistów z diecezji (uczestniczy ok. 50 osób). Włączono się w przygotowania do konkursów biblijnych. Skoordynowano działalność istniejących grup biblijnych w parafiach – informacje o grupach prowadzonych przez specjalistów zostały umieszczone na stronie internetowej. Istnieje problem z kolportażem „Kręgu Biblijnego”. Nadzieje na poprawienie sytuacji w tym zakresie należy łączyć z wpisaniem tej metody pracy z Biblią do planu pracy duszpasterskiej.

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej zostało zorganizowane zebranie z udziałem ordynariusza, dziekanów oraz z księżmi odpowiedzialnymi za poszczególne wydziały w kurii. Podjęto decyzję, że każda parafia otrzymuje jeden egzemplarz „Kręgu biblijnego”. W wielu parafiach zaczyna się prowadzić spotkanie wg materiałów w nim zawartych. Przeprowadzono również spotkanie organizacyjno-informacyjne z udziałem prawie wszystkich katechetów w diecezji. Przekazano im przygotowaną wcześniej broszurę o DB. Ogólna zachęta do księży i katechetów, aby zainteresowani zgłaszali się od współpracy nie przyniosła żadnych efektów, natomiast osobiste kontakty z księżmi, którzy pisali prace magisterskie z Pisma Świętego sprawiły, że udało się zebrać grupę osób gotowych do współdziałania. Są prowadzone audycje w radiu diecezjalnym oraz ukazują się publikacje w lokalnej „wkładce” w Niedzieli. Powoli przygotowywana jest inauguracja działalności, jednak nastąpi ona dopiero, gdy rzeczywiście zawiążą się grupy w parafiach. Planuje się szkołę formacji biblijnej dla księży oraz przeprowadzenie rekolekcji biblijnych dla katechetów w czasie wakacji.

W diecezji toruńskiej krąg biblijny odbywa się w seminarium co wtorek. Moderator wygłosił rekolekcje biblijne dla młodzieży akademickiej. Prowadzi biblijną formację dwóch żeńskich zgromadzeń zakonnych na terenie diecezji (ta forma działalności ma być rozszerzana na inne zakony). Nie udało się zorganizować kolportażu „Kręgu Biblijnego” w ten sposób, aby otrzymywała po egzemplarzu każda parafia, natomiast udało się zachęcić niektórych proboszczów do zamawiania. Zostały przeprowadzone spotkania z udziałem moderatorów kręgów biblijnych i księży przygotowujących się do egzaminów proboszczowskich, na których prezentowano metody biblijne oraz zasady prowadzenia kręgów biblijnych metodą lectio divina. Pomagano przy nagrywaniu audycji radiowych i telewizyjnych. Prowadzono wykłady biblijne dla księży misjonarzy, którzy ukończyli już studia. Na jesień jest planowana inauguracja połączona z sympozjum biblijnym. W przyszłym roku otwarte wykłady akademickie o tematyce biblijnej będą organizowane pod egidą DB.

W diecezji kieleckiej księża byli informowani na konferencjach rejonowych o działalności DB. Duże zainteresowanie wśród nich oraz kleryków wzbudziły zeszyty „Kręgu biblijnego”. Udało się w kilku parafiach zorganizować niedzielę biblijną w połączeniu z inauguracją kręgu biblijnego. Po wakacjach planowane jest rozpoczęcie prac organizacyjnych zmierzających do założenia Szkoły Słowa Bożego.

W diecezji pelplińskiej odbyła się już inauguracja. Audycje biblijne z udziałem biskupa są prowadzone w diecezjalnym radiu „Głos”. Ordynariusz wraz z moderatorem prowadzą kurs biblijny, który ma zakończyć się egzaminem. DB działa w seminarium, gdzie odbywają się spotkania biblijne (uczestniczy w nich 60 kleryków podzielonych na sześć grup). Na spotkaniach realizowany jest duszpasterski program diecezji związany z tematem braterstwa w Biblii. Klerycy prowadzą je samodzielnie, a co dwa lub trzy tygodnie zastępca moderatora wygłasza dla dwóch grup wykład. Udało się nawiązać dobre kontakty z katechetami wykorzystując wrześniowe spotkanie (ok. 40 osób). Zorganizowano dla nich już dwa sobotnie warsztaty. W diecezjalnym Instytucie Formacji Kapłańskiej moderator prowadzi zajęcia co dwa miesiące. W czasopiśmie „Pielgrzym” ukazują się co dwa tygodnie publikacje o tematyce biblijnej. Na terenie diecezji znajduje się dom księży werbistów przy którym funkcjonuje apostolat biblijny.

W archidiecezji lubelskiej DB znajduje mocne oparcie w INB KUL, w którego ramach niebawem ma powstać katedra proforystyki biblijnej. Pierwsza niedziela adwentu została ogłoszona niedzielą biblijną (w tym roku tylko w katedrze, lecz za rok będzie już w całej diecezji). W katedrze raz w miesiącu spotyka się Szkoła Słowa Bożego, na którą przyjeżdżają także księża spoza miasta Lublina. Przy KUL-u ma powstać Podyplomowe Studium Biblijne. Z powodzeniem udaje się zachęcić do nabywania i korzystania z publikacji „Lectio Divina na każdy dzień roku” (w jednej z parafii – św. Józefa – udało się rozprowadzić ok. 300 egzemplarzy).

W Międzyzakonnym Instytucie Katechetycznym w Krakowie, gromadzącym siostry z ok. 20 zgromadzeń, udało się zainicjować warsztaty biblijno-katechetyczne. Pierwsze spotkanie z dłuższego cyklu było poświęcone zastosowaniu metody narracyjnej i zatytułowane: „Wierzyć jak Abraham”. Poznańskie pismo „Katecheta” jest bardzo otwarte na współpracę z biblistami – udało się już ją w pewnym stopniu nawiązać. Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie prowadzi regularne wykłady z duchowości biblijnej, na które uczęszczają ludzie świeccy.

Księża werbiści z Laskowic prowadzą 3 razy do roku rekolekcje biblijne (w formie przygotowania do samodzielnego praktykowania metody lectio divina) i 2 razy do roku warsztaty biblijne, na które przybywają głównie katecheci; 5 razy do roku prowadzone są rekolekcje dla kapłanów diecezjalnych. Księża przyjmują też zaproszenia do prowadzenia rekolekcji w seminariach.

Przewodniczący zasugerował, żeby na rekolekcje biblijne dla księży i katechetów zapraszać także biblistów spoza diecezji. Deklarował w imieniu członków zarządu DB, że są oni gotowi przyjeżdżać na spotkania z Biskupami lub gremiami kurialnymi. Zapowiedział, że po wakacjach będzie rozsyłane do ordynariuszy sprawozdanie z dotychczasowej działalności DB w pakiecie z aktualnymi publikacjami, które ukazują się jako projekty DB lub pod patronatem DB. W miarę możliwości przewodniczący będzie się starał osobiście dostarczyć te materiały i odbyć rozmowę z poszczególnymi Biskupami. Zachęcał, aby zwracać baczną uwagę na wyróżniających się seminarzystów, piszących prace z Pisma Świętego, i włączać w działalność DB. Podziękował wszystkim moderatorom, także nieobecnym, za podejmowaną działalność. Zwrócił też uwagę na niezwykle cenne i wartościowe z merytorycznego punktu widzenia inicjatywy biblijne podejmowane na łamach tygodników „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Wyraził wdzięczność obydwu redakcjom.

Ks. Siuda z Poznania przypomniał o podjętym wcześniej postanowieniu, aby wymieniać się miedzy czasopismami i regionami DB opublikowanymi cyklami artykułów lub innymi materiałami pomocniczymi w apostolstwie biblijnym.


Zadecydowano, aby zarząd przygotował schemat umowy między DB a wydawnictwami, którym na zebraniu moderatorów z całego kraju powierza się realizację sztandarowych projektów, jak np. Krąg Biblijny czy planowany biuletyn DB. Umowa między Wydawnictwem Biblos a DB powinna zapewniać wydawnictwu trwałe związanie z inicjatywą, a DB wpływ na skład redakcji i zawartość publikacji, związanie tytułu „Krąg Biblijny” z DB jako jego właścicielem (co zostało postanowione na II zjeździe moderatorów diecezjalnych w czerwcu 2006 r. w Warszawie) oraz możliwość rozwiązania współpracy z obu stron; DB zobowiązywałoby się do współpracy w zakresie merytorycznym i dystrybucyjnym oraz zastrzegałoby sobie prawo do corocznej krytycznej oceny pracy wydawnictwa, w oparciu o którą w przypadku braku reakcji ze strony wydawnictwa w okresie roku, można by rozwiązać umowę. Tytuł ten (i każdy inny projekt realizowany przez DB w całej Polsce) powinien zostać na stałe związany z DB, a nie z takim czy innym wydawnictwem. Umowa powinna rozpoczynać się preambułą historyczną określającą okoliczności nawiązania współpracy. Należy zapewnić kwartalny system rozliczeń.

Przewodniczący przekazał wyniki swoich rozmów z wydawnictwem Sióstr Loretanek dotyczące rozprowadzania „Lectio Divina na każdy dzień roku”. Poszczególni moderatorzy mają ustalać osobiście warunki zamówień z wydawnictwem. Zwrócono uwagę, że potrzebna jest lepsza reklama w mediach i załączenie informacji o planie wydawniczym całej serii.

W swoim wystąpieniu ks. Wojciech Pikor powiedział, że katecheci potrzebują materiałów do prowadzenia katechez biblijnych. DB wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu we współpracy z wydawnictwem „Jedność” zainicjowało serię: ”Biblia-Katecheza-Życie”, która jest tworzona z myślą nie tylko o katechezie, lecz także nastawiona na szersze grono odbiorców potrzebujących materiałów o charakterze konspektu katechezy biblijnej. A idąc dalej chodzi w tej serii o pomoce dla osób prowadzących spotkanie grup biblijnych nie tyko podczas katechezy, ale na przykład w ramach katechezy parafialnej, gdzie te osoby mogą zaproponować lekturę Biblii w sposób bardziej dynamiczny, w sposób, który pozwoli osobom uczestniczącym w spotkaniu zdobyć narzędzia potrzebne do indywidualnej lektury. Pierwszą publikacją w serii będzie zbiór katechez pt.: „Biblijna droga do braterstwa" opartych na tekstach biblijnych dotyczących tematu braterstwa. Każdy konspekt zawiera oprócz standardowych elementów zestaw materiałów pomocnych katechecie w osobistym zapoznaniu się z tekstem, tak żeby mógł potem uczniów prowadzić jak za rękę. Drugą publikacją w serii będzie „Stary Testament w ćwiczeniach” zawierającą sprawdzone w praktyce materiały do ćwiczeń ze Starego testamentu (65 propozycji; 13 z Pięcioksięgu, 13 z pozostałych ksiąg historycznych, 13 z mądrościowych oraz 26 z prorockich). Każda propozycja ćwiczeń zawiera tekst źródłowy, który pozwala głębiej zrozumieć tekst biblijny. Materiały nadają się do zastosowania w seminariach i na wydziałach teologicznych, ale także będą użyteczne dla grup biblijnych o wyższym stopniu zaawansowania. Gdyby ktoś miał pomysł na jakiś całościowy i zamknięty cykl katechez lub materiałów na ćwiczenia ze Starego lub Nowego Testamentu, to można go zrealizować właśnie w ramach serii: „Biblia-Katecheza-Życie”.


Przewodniczący zaprezentował własny zamysł ogólnopolskiego biuletynu dla DB. Współpraca z mediami katolickimi jest bowiem bardzo dobra, ale nie wystarczająca dla integracji DB. Upoważniono Zarząd DB do prowadzenia działań zmierzających do rozpoczęcia wydawania periodyku.


Przewodniczący zachęcał do przyjmowania członków do DB. Głos decydujący o przyjęciu na członka należy do moderatora diecezjalnego (informacja przekazywana jest Biskupowi). Od animatora wymaga się dyplomu studiów teologicznych, katechetycznych lub biblijnych.

Od członka zwyczajnego-animatora wymagane jest podjęcie lub ukończenie jakiegoś szkolenia biblijnego prowadzonego przez moderatora. Należy również określić formułę stałej formacji animatora: zobowiązanie do regularnych spotkań z moderatorem. Animator powinien być prenumeratorem wybranego przez siebie naukowego pisma biblijnego (np. Roczniki Teologiczne KUL z. 1; Ruch Biblijny i Liturgiczny; Verbum Vitae). Kandydatów na moderatorów należałoby szukać pośród prezbiterów, katechetów a także osób świeckich innych profesji gotowych podjąć trud najpierw osobistej formacji biblijnej, a następnie apostolstwa biblijnego.

Drugi rodzaj członkostwa to członkostwo zwyczajne: pociągałoby ono za sobą udział w corocznym lub nawet co semestralnym kursie prowadzonym przez moderatora diecezjalnego. Członków zwyczajnych można by rekrutować spośród stałych uczestników spotkań biblijnych prowadzonych w parafiach lub dekanatach. Wymagana jest poza regularnym uczestnictwem w lokalnych spotkaniach, prenumerata jednego z czasopism: ”Krąg biblijny” czy „Słowo między nami”.

Ustalono, że ostateczną decyzję o przyjęciu członków powinien podejmować zarząd. Program stałej formacji kandydatów i członków w danym regionie DB będą określać moderatorzy poszczególnych diecezji.

Przewodniczący zapowiedział, że po wakacjach w Instytucie Nauk Biblijnych KUL rozpocznie działalność Podyplomowe Studium Biblijne. Powstaje ono z myślą o animatorach biblijnych. Obejmie dwuletni okres nauczania. Osoby, które ukończą pozytywnie naukę otrzymają dyplom upoważniający do pracy jako animator DB. Spotkania będą odbywać się w soboty dwa razy w miesiącu, na KUL-u. Szczegółowy program zostanie przesłany niebawem do moderatorów.

Zadecydowano o zmianie formuły osobowej programu biblijnego w TV Trwam: w kolejnych odcinkach ma występować koniecznie dwóch biblistów i ewentualnie jedna lub dwie osoby z grona studentów teologii, członków-animatorów DB, katechetów lub osób zaangażowanych w duszpasterstwo biblijne i tworzenie kultury biblijnej.

Ustalono, że pieczątki moderatorzy diecezjlani i ich zastępcy przygotowują we własnym zakresie wg układu: w pierwszej linii napis; „DZIEŁO BIBLIJNE” (wielkimi literami), w drugiej linii „im. Jana Pawła II” (małymi literami); w trzeciej „Diecezji ..........” (dużymi literami, ale mniejszymi niż w pierwszej), w czwartej linii tytuły, imię i nazwisko moderatora; w piątej linii funkcja pełniona w DB (moderator; członek zarządu), w następnych może sie znaleźć adres biura i adres mailowy, telefon.

Ustalono termin IV zjazdu moderatorów: od piątku 28 września 2007 g. 17.00 do soboty 29 września po południu.