Sympozjum
Biblijne inspiracje
encykliki Benedykta XVI
DEUS CARITAS EST
Lublin, 27 kwietnia 2007r.
Sala C-1031
Kolegium Jana Pawła II
9.00 Powitanie – Ks. prof. dr hab. R. Rubinkiewicz, Dyrektor INB KUL
9.15 Rozpoczęcie – Ks. dr hab. Jerzy Pałuki, prof. KUL, Dziekan Wydziału Teologii KUL
9.30 Miłość Boga ukazana w akcie stwórczym mężczyzny i kobiety (Ks. mgr lic. T. Siemieniec)
10.00 Podwójne i jedyne przykazanie miłości (Ks. prof. dr hab. A. Tronina)
10.30 „Namiętna” miłość Boga w świetle Księgi Ozeasza i Ezechiela (Ks. dr W. Pikor)
11.00 – 11.30 przerwa
11.30 Oblubieniec widziany oczami oblubienicy w Pieśni nad Pieśniami (Ks. dr H. Drawnel)
12.00 Sąd Syna Człowieczego (Mt 25,31-46) (Ks. prof. dr hab. A. Paciorek)
12.30 Eucharystia sakramentem miłości spełnionej (Ks. dr hab. S. Szymik, prof. KUL)
13.00-15.00 przerwa obiadowa
15.00 Krzyż Chrystusa – otwarte źródło Miłości (J 19,28-37) (Ks. prof. dr hab. H. Witczyk)
15.30 Ideał wspólnoty religijnej na przykładzie pierwszej gminy jerozolimskiej (Dz 1,12 – 5,42) (Ks. prof. dr hab. R. Rubinkiewicz)
16.00-16.30 przerwa
16.30 Poezja i teologia Hymnu o miłości (1 Kor 13,1-13) (Ks. dr hab. M. Wróbel, prof. KUL)
17.00 Nowość chrześcijańskiego orędzia: «Bóg jest miłością» w 1J 4,7-16 (Ks. dr hab. S. Haręzga)
17.30 dyskusja panelowa
Encyklika Deus caritas est została ogłoszona 25 stycznia 2006 roku. Dokument został podpisany przez papieża Benedykta XVI w Boże Narodzenie 2005 roku. Jest on wspaniałym połączeniem, a zarazem kontynuacją pontyfikatu Jana Pawła II z posługą obecnego Biskupa Rzymu – Benedykta XVI. Pierwsza część encykliki została napisana przez Benedykta XVI latem 2005 roku, natomiast druga część powstała na bazie zapisków i projektów, jakie pozostawił po sobie jego poprzednik – Jan Paweł II.
Podczas audiencji generalnej 25 stycznia 2006 roku papież, omawiając treść opublikowanego dokumentu, powiedział: W encyklice tej chcę ukazać pojęcie miłości w jego różnorodnych wymiarach. W dzisiejszej terminologii miłość często jawi się jako bardzo odległa od tego, co myśli chrześcijanin. Chciałbym jednak ukazać, że chodzi o ten sam „ruch”, który ma wiele wymiarów. Eros – dar miłości między mężczyzną i kobietą pochodzi z tego samego źródła dobroci Stwórcy, co następnie możliwość miłości, która rezygnuje z samego siebie na rzecz drugiego. Chcę ukazać, że eros przekształca się w agapé w takiej mierze, w jakiej obydwoje naprawdę się kochają, gdy jedno z nich nie szuka już więcej siebie i swej własnej radości, przyjemności, lecz przede wszystkim szuka dobra drugiego. (…) Próbuję też ukazać, że najbardziej osobisty akt miłości, płynący od Boga, który sam jest miłością, winien również być aktem eklezjalnym, także organizacyjnie. Jeśli prawdą jest, że Kościół wyraża miłość Bożą, którą Bóg darzy swe ludzkie stworzenia, to musi też być prawdą, że podstawowy akt wiary, który stwarza, jednoczy Kościół i daje nadzieję życia wiecznego. Następnie dodał, pełen entuzjazmu: W pierwszej mojej encyklice pragnę mówić o miłości, którą Bóg nas napełnia i którą mamy przekazywać innym (…). Chcę pobudzić świat do nowej, czynnej gorliwości w dawaniu ludzkiej odpowiedzi na Bożą miłość.
Błędem byłoby doszukiwać się w pierwszej encyklice obecnego Następcy św. Piotra programu Jego pontyfikatu. Benedykt XVI wyjaśniał wielokrotnie, że nie zamierza takiego programu przedstawiać, gdyż jego poprzednik pozostawił po sobie wystarczająco dużo tekstów. Encyklika potwierdza, że programem papieża jest po prostu program Ewangelii.
Benedykt XVI w swoich rozważaniach o miłości nie mógł pominąć Pisma św. Jest ono przecież najwspanialszym świadectwem miłości Boga do człowieka, miłości, która, jak naucza Papież, jest źródłem każdej innej miłości, jaką przeżywa człowiek, zarówno tej wyrażonej przez eros, jak i tej, którą określamy mianem agapé. Już sam tytuł i pierwsze słowa omawianego dokumentu są cytatem z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: „Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim” (1 J 4,16). Tekst encykliki jest oparty na Piśmie św. Można się o tym przekonać już przy pobieżnym przeglądaniu dokumentu. Biblia jest podstawą papieskiego nauczania zwłaszcza w pierwszej części (Jedność miłości w stworzeniu i historii zbawienia), choć i w drugiej (Caritas. Dzieło miłości dokonywane przez Kościół jako „wspólnotę miłości”) nie brak odniesień do tekstów Nowego Testamentu mówiących o pierwotnym Kościele.
Pracownicy Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, pragnąc pogłębić ten biblijny aspekt encykliki Deus caritas est, organizują w ramach Wiosennych Dni Biblijnych sympozjum poświęcone Biblijnym inspiracjom encykliki Deus caritas est. Odbędzie się ono w dniu 27 kwietnia 2007 roku w sali 1031 w Kolegium Jana Pawła II KUL w Lublinie. Naszym celem jest przybliżenie nauczania papieskiego oraz pogłębienie centralnego tematu Pisma św., tj. miłości Boga do człowieka, która jak naucza Benedykt XVI, jest istotą wiary chrześcijańskiej oraz wypływającej z niej miłości bliźniego.
Tematy referatów, które zostaną wygłoszone podczas sympozjum zostały zaczerpnięte z encykliki. Prelegenci, którymi będą pracownicy naukowi INB KUL poruszą następujące zagadnienia: miłość Boga wyrażona w akcie stwórczym, podwójne przykazanie miłości, prorocy o miłości Boga, miłość w Pieśni nad Pieśniami, miłość bliźniego według Nowego Testamentu, Eucharystia i Ofiara Krzyżowa jako wyraz miłości Boga do człowieka, koinonia w Dziejach Apostolskich, hymn o miłości oraz omówiony zostanie tekst 1 J 4,7-18, który jest punktem wyjścia papieskich refleksji. Szczegółowy program sympozjum zostanie podany, gdy będą znane dokładnie tematy wszystkich referatów.
W imieniu organizatorów i wszystkich pracowników INB KUL bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sympozjum: duszpasterzy, kleryków, siostry i braci zakonnych oraz wszystkie osoby świeckie, które chciałyby pogłębić fundamentalne przesłanie Pisma św. i podstawową prawdę objawioną, która zarazem jest istotą chrześcijaństwa oraz świadectwem, że Bóg jest miłością. Zgłoszenia prosimy przesyłać listownie na adres Instytutu lub przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dla osób, które są spoza Lublina, a chciałyby wziąć udział w naszym sympozjum, proponujemy zamieszkanie w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym przy ul. Podwale 15, tel. (081) 53 24 138. Koszt pobytu z wyżywieniem wynosi ok. 60 zł za dobę.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Instytut Nauk Biblijnych
20-950 Lublin, Al. Racławickie 14
tel. +48 81 445 38 24; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.kul.lublin.pl/154.html