88. O czym właściwie jest Biblia?

Pytania do Biblii

 

O czym właściwie jest Biblia?

Ostatnio uczestniczyłam w spotkaniu na temat "Pismo Święte o pieniądzu, oszczędzaniu itp". Dla mnie było to interesujące. Mogłam poznać wiele ważnych cytatów z Pisma Świętego o pieniądzu, oszczędzaniu itd. Natomiast powstało pojawiły się we mnie wątpliwości po rozmowie z moim znajomym, który jest doradcą finansowym i osobą głęboko wierząca, znająco  Pismo Święte, który uważa za bluźnierstwo to, że ktoś mówi, że Biblia mówi o finansach. Twierdzi, że Biblia mówi o zbawieniu, a Stary Testament należy czytać tylko w kontekście zbawienia. Bo wiadomo, że w ST jest wiele tekstów mówiących o oszczędzaniu itp. I nie wiem kto ma rację. Jestem z zawodu księgową i interesuję się finansami. Codziennie czytam Pismo Święte i ważne jest dla mnie odpowiedź na pytanie "czy Biblia mówi o finansach".
Więc pytanie jest takie Czy jeżeli ktoś mówi, że Biblia mówi o finansach i podaje konkretne cytaty z Biblii to bluźni czy też z kart ST i NT możemy wiele odczytać nauk, jak należy postępować w kwestii finansów?

Musimy pamiętać o ważnym punkcie wyjścia w odpowiedzi na to pytanie. Będzie to też ważny punkt wyjścia dla każdej innej analizy biblijnej. Głównym tematem Biblii jest zaoferowanie człowiekowi umieszczenia go w orbicie zbawienia, które daje tylko Bóg. To jest główny temat i jeżeli ktoś odrzuca ten wymiar przesłania biblijnego, nie podchodzi do Pisma Świętego jako osoba wierząca, tylko jako religioznawca albo historyk, albo literat. Ponieważ jednak ta myśl towarzyszyła autorom biblijnym, odrzucenie jej będzie stanowiło wykrzywienie przesłania biblijnego.

Wielość ksiąg biblijnych pokazuje, że człowiek jest istotą złożoną zarówno w swojej budowie psycho-somatycznej, jak też podejściu społecznym. Dlatego też realizowanie głównego orędzia biblijnego - zbawienia, dokonuje się w każdej dziedzinie życia osoby ludzkiej. Jeżeli człowiek jest np. księgowym, Pismo Święte będzie też dawało mu wskazówki, jak w jego sytuacji zawodowej osiągnąć zbawienie, dlatego też tyle razy mówi o niebezpieczeństwie bogactw, by ostrzec o nich każdego człowieka, który wśród nich się obraca.

Warto także dodać, że Biblia przekazuje swoje orędzie pozostając w określonym kręgu kulturowym, w którym kwestia pieniędzy była jednym z ważniejszych aspektów życia. Nie były one traktowane tylko jako środek do życia, ale także np. element propagandy i walki z okupantem. Z tego też względu np. celnicy byli nielubianą grupą społeczną, często uważano ich za grzeszników z racji swojego zawodu.

Reasumując, trzeba zgodzić się ze znajomym, że Biblia mówi przede wszystkim o zbawieniu, ale trzeba od razu dodać, że mówi o zbawieniu, które realizuje się w życiu człowieka - także w jego zawodzie.

 

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebook'owej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.