89. Co to znaczy "uwielbione ciało"?

 

Pytania do Biblii

Uwielbione – to znaczy?

W Ewangelii św. Jana czytamy: „Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych” (J 20,26). Jak wytłumaczyć fakt Uwielbionego Ciała Pana Jezusa, że mógł przechodzić przez drzwi nie otwierając ich?

Nowy Testament nie dostarcza nam dokładnego wyjaśnienia istoty Uwielbionego Ciała Zmartwychwstałego. Jednak w kilku miejscach autorzy nowotestamentowi przekazują nam bardzo ciekawe właściwości, jakie ono posiadało.

Zarówno pierwsza jak i czwarta ewangelia poświadcza, że Jezus w tym ciele mógł być widziany i jednocześnie pozostawać nierozpoznanym. Dlatego też Maria Magdalena uważała, że stojący przed nią Chrystus to ogrodnik (J 20,15). Ewangelista Mateusz pisze, że nawet na górze, gdzie uczniowie mieli spotkać się z Mistrzem, „niektórzy wątpili”. Choć jest to fraza enigmatyczna, można przypuszczać, że niektórzy powątpiewali co do właściwej tożsamości Jezusa.

Święty Paweł opisuje jeszcze jedną ciekawą informację – Chrystus po zmartwychwstaniu ukazał się „więcej niż pięciuset braciom równocześnie (gr. efapaks)” (1 Kor 15,6). W tym też rozdziale Apostoł Narodów kładzie podwaliny pod naukę o Uwielbionym Ciele Chrystusa. Stosując metaforę ziarna, które obumiera, by wydać roślinę zupełnie do siebie niepodobną, poucza on, że ciało materialne po zmartwychwstaniu staje niezniszczalne, chwalebne, mocne, czyli w skrócie duchowe i niebieskie (zob. 1 Kor 15,35-58).

Co to oznacza? Przede wszystkim, że ciało Jezusa nie było już dłużej nierozłącznie związane z materią. Dzięki temu, Jezus mógł pojawiać się w różnych miejscach i nagle też znikać (zob. Łk 24,31). Jednocześnie należy pamiętać, że nie jest to ciało tylko duchowe, bo Jezus je wobec uczniów (Łk 24,41-43), a oni mają także możliwość dotykania go (J 20,17.27; 1 J 1,1) Nie był także ograniczony czasem, dzięki czemu z ludzkiej perspektywy ukazywał się różnym ludziom w tym samym czasie (1 Kor 15,6).

Opisanie nowego stanu, w jakim znajduje się ciało Jezusa w tekstach nowotestamentowych zapowiada, jak będzie wyglądało życie każdego człowieka. Chrystus, jako pierwszy, który przechodzi drogę przez śmierć i wraca do życia, jest gwarantem, że każdy wierzący w Niego może liczyć na taką samą łaskę powrotu do życia.

 

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebook'owej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.