pope

Diecezja Radomska

XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIJNY

 

NIEDZIELA BIBLIJNA,
XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIJNY, SIÓDME NARODOWE CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO

 

Drodzy Księża,

W dniach od 23 do 29  kwietnia 2023 r.  przeżywamy w polskim Kościele pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II  Niedzielę Biblijną (23 kwietnia br.),  Piętnasty Ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz Siódme Narodowe Czytanie Pisma Świętego.  Wszystkie te wydarzenia nawiązują do programu duszpasterskiego, który wprowadza nas w Tajemnicę Kościoła, którego jesteśmy członkami. Hasłem przewodnim XV Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego są słowa: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Natomiast Siódmemu Narodowemu Czytaniu Pisma Świętego towarzyszą słowa z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian: „Czy chcecie gardzić Kościołem Boga?” (1 Kor 11,22).

W celu ułatwienia duszpasterzom i wiernym osobistego i wspólnotowego przeżywania spotkania ze zmartwychwstałym Panem, który przychodzi wciąż  do nas w Słowie i Eucharystii, Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II przygotowało  tradycyjnie materiały pomocnicze, tj. komentarze do Liturgii Słowa oraz propozycje katechez, celebrację Słowa Bożego, Lectio divina, Drogę Światła oraz Krąg biblijny w oparciu o tekst Mt 16,13-20, materiały do medytacji i konferencje. Pomoce te, już od Wielkiego Czwartku (6 kwietnia br.) dotarły do naszych parafii.

Składają się na nie:

 1. Plakat na XV Ogólnopolski Tydzień Biblijny
 2. Plakat na Siódme Narodowe Czytanie Pisma Świętego
 3. Przegląd Biblijny nr 15
 4. Płyta CD

Jednocześnie informuję, że:

 • Formularz uroczystego czytania Pisma Świętego przed Mszą św. związanego z Siódmym Narodowym Czytaniem Pisma Świętego przypadającym na Niedzielę Biblijną 23 kwietnia br., znajduje się
  w Przeglądzie Biblijnym nr 15, s. 5-9.
 • Wprowadzenie do liturgii, komentarz do czytań, propozycja homilii, obchody Niedzieli Biblijnej, XV Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego znajduje się w Przeglądzie Biblijnym nr 15, s. 10-18.
 • Teksty czytań i komentarzy z propozycją homilii i Modlitwy Powszechnej na dni od 23 do 29 kwietnia br. duszpasterze znajdą w Przeglądzie Biblijnym nr. 15, s. 19-58.
 • Radio Plus (Radom) wraz z Dziełem Biblijnym im św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej zaprasza na cykl audycji radiowych
  w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego pt. „Posoborowi papieże Kościoła a Biblia”. W ich ramach przywołane zostaną postacie papieży Kościoła: Jana XIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. 

Zachęcam do odwiedzania ogólnopolskiej strony internetowej Dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II pod adresem: www.biblista.pl orazdiecezjalnej  www.biblista.pl/diecezja-radomska

Diecezjalny Moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Ks. dr hab. Jacek Kucharski