Homilia na Niedzielę Palmową „B” (01.04.2012)

ks. Krzysztof Bardski

Niedziela osiołka

1. Mesjański osiołek

Spośród jedenastu wersetów Ewangelii św. Marka, opisujących uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, aż siedem (a więc prawie dwie trzecie!) poświęconych jest bezimiennemu osiołkowi. Jezus daje uczniom szczegółowe wskazówki, gdzie znajdą osiołka, oraz precyzuje, że będzie to osiołek, na którym nikt dotąd nie zasiadał. Przewiduje nawet możliwość oporu ze strony właściciela osiołka i każe uczniom złożyć zapewnienie, że „zaraz odeśle go znowu”.

Czym zasłużył sobie poczciwy osiołek na tak szczególne potraktowanie? W pierwszym rzędzie kłania się tradycja hebrajska, w myśl której Mesjasz miał uroczyście wjechać do Jerozolimy na osiołku. Prorok Zachariasz wieścił:

Raduj się wielce, córo Syjonu,

wołaj radośnie, Córo Jeruzalem!

Oto Król twój jedzie do ciebie,

sprawiedliwy i zwycięski.

Pokorny – jedzie na osiołku,

na oślęciu, źrebięciu oślicy (Zch 9,9)

W dawnej tradycji żydowskiej osiołek jest jednym z tych stworzeń, które Bóg uczynił ze względu na mającego nadejść Mesjasza. W tradycji chrześcijańskiej symbolizował oporną i trudną do ujarzmienia ludzką naturę. Św. Franciszek porównywał nawet swoje ciało do „brata osła”.

Gdy św. Ambroży wyjaśniał przypowieść o dobrym Samarytaninie, podsunął nam ciekawą interpretację wersetu, który mówi, iż pobitego przez zbójców „posadził na swoje bydle” (Łk 10,34). Tym bydlęciem jest oczywiście osiołek, natomiast cała przypowieść odczytana została w odniesieniu do Chrystusa, który jest dobrym Samarytaninem ratującym ludzkość zranioną wskutek grzechu pierworodnego. W kazaniu biskupa Mediolanu osiołek symbolizuje człowieczeństwo, które dla naszego zbawienia przyjął Chrystus, aby – w myśl słów proroka Izajasza – „nieść nasze grzechy i za nas cierpieć” (Iz 53,4).

2. Osiołek pyszałek

Krąży taka opowiastka, która w osiołku niedzieli palmowej dopatruje się tych wszystkich, którzy niosą Chrystusa, a więc duchownych, katechetów, misjonarzy i tych chrześcijan, którzy swoim życiem składają świadectwo o Jezusie. Otóż podobno osiołek niosący Jezusa był cały czas uśmiechnięty i dumny z siebie, ponieważ myślał, że płaszcze i liście palmowe, które ludzie kładli pod jego kopytkami, przeznaczone są dla niego. Myślał, że to na jego cześć zebrały się wiwatujące tłumy i dumnie wkraczał do Jerozolimy. Miejmy nadzieję, że uświadomił sobie prędzej czy później, że to ze względu na Tego, którego niósł, słano płaszcze i rzucano liście palmowe pod kopytka osiołka.

3. Hymn o osiołku

Kiedyś wpadłem na pomysł, żeby napisać hymn o biblijnym osiołku. Tak się złożyło, że tekst nie został jeszcze nigdzie opublikowany, więc pomyślałem sobie, że podzielę się nim na stronie Dzieła Biblijnego. Nosi nieco pretensjonalny tytuł łaciński, ale skoro mowa jest o osiołku, to nawet trochę pretensjonalności mu nie zaszkodzi, tym bardziej, że mamy dzisiaj Prima Aprilis i trochę dowcipu nawet w liturgii może się przydać:

 

Hymnus de Asino

Szóstego dnia rankiem Bóg stworzył osiołka

i miejsce wyznaczył mu w dziejach zbawienia,

by poprzez łagodność, poczciwą prostotę,

poskromić w człowieku wyniosłość i pychę.

 

Gdy Abraham wierny wędrował ku górze,

pokorny osiołek niósł żertwę ofiarną,

by stała się znakiem miłości Jezusa,

co dla nas związany, posłuszny był Ojcu.

 

Oślica ujrzała Anioła Pańskiego,

gdy Balaam woli sprzeciwił się Bożej,

i rzekła: „Dlaczego mnie bijesz trzykrotnie,

ja przecież z uporem ratuję twe życie”.

 

Rozpoznał osiołek żłób Pana swojego,

oddechem ogrzewał zziębniętą Dziecinę

i niósł do Egiptu, z Maryją Przeczystą,

wiedziony za uzdę, za świętym Józefem.

 

Na grzbiecie osiołka, do Miasta Świętego,

wśród śpiewu „Hosanna” i liści palmowych,

przybywa Zbawiciel witany przez dziatwę,

spełniając proroctwo triumfu Mesjasza.

 

Wraz z całym stworzeniem, i osły, i ludzie,

niech Ojca i Syna i Ducha uwielbią,

niech dzięki składają za święte misteria,

przez które objawia nam dzisiaj swą miłość.

 

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.