Kodeks 0169

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać kodeks w wysokiej jakości)

Kodeks datowany na IV w. po Chr. Do czasów obecnych zachowała się jedna karta z fragmentem Apokalipsy św. Jana (3,19 - 4,3). Oryginalny rozmiar karty wynosił 9,3 x 7,7 cm. Tekst pisany jest jedną kolumną na stronę, 14 linijek w kolumnie. Skryba pisał literę sigma przy pomocy dwóch pociągnięć pióra, epsilon - trzech, natomiast kappa oraz ypsilon mają tzw. siodełko w lewym górnym rogu. Typ tekstu jest określany jako aleksandryjski, a manuskrypt zaliczony został do III-ej kategorii świadków tekstu Nowego Testamentu. W wydaniu Nestle-Aland jest on traktowany jako świadek cytowany w pierwszej kolejności, to znaczy wszystkie brzmienia tekstu różne od tych poświadczanych w Kodeksie 0169 są zaznaczane w aparacie krytycznym. Manuskrypt powstał najprawdopodobniej w Egipcie, a odkryty został w Oksyrynchos przez Grenfella i Hunta. Ze względu na finansowanie prac w Egipcie, manuskrypt w 1911 r. przekazany został Princeton Theological Seminary w Princeton.

Ciekawostki:

  • Jest to jeden z nielicznych kodeksów Apokalipsy pisanych majuskułą.
  • Przypuszcza się, że kodeks służył do prywatnego użytku i miał formę kieszonkowej książki, którą łatwo można było przenosić.
  • Strony były numerowane - na zachowanej karcie widnieją numery 34 oraz 35.
  • R.H. Charles twierdził, że kodeks ten był najbliższym krewnym Kodeksu Watykańskiego, choć sprawia wrażenie kopiowanego niestarannie.
  • Kodeks 0169 jest to ostatni majuskułowy rękopis klasyfikowany przez Gregory'ego.

(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.