Papirus nr 104 P104

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać papirus w wysokiej jakości. Uwaga: Strona INTF działa bardzo [?] powoli, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość przy korzystaniu z niej. Poruszanie się po manuskrypcie umożliwia i ułatwia rozwijalne menu "Liste Catalog" - w zakładce "Pages" mamy dostęp do miniatur wraz z podanymi siglami, które zawiera dana karta.)

Manuskrypt spisany w formie kodeksu, pochodzący z II w. po Chr. J.D. Thomas, który opublikował tekst uważał, że papirus pochodzi z tego samego czasu co P90, przez co jego powstanie wyznaczał na końcówkę II w. P.W. Comfort uważał jednak, że jest on wcześniejszy od wszystkich manuskryptów z końca II w. i jego powstanie wyznaczył na początek II w. po Chr. Do naszych czasów zachował się fragment jednej karty zawierający tekst z Ewangelii Mateusza (21,34-37.43.45). Typ tekstu określony jest jako zachodni. Rękopis odnaleziony został w Oxyrynchos, w Egipcie, a obecnie przechowywany jest w Ashmolean Museum w Oksfordzie.

Ciekawostka: Manuskrypt jest najwcześniejszym dokumentem nie posiadającym krytycznie niepewnego wersetu Mt 21,44: " Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go".

(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.