Papirus nr 109 P109

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać papirus w wysokiej jakości. )

Manuskrypt spisany w formie kodeksu, pochodzący z III w. po Chr. (Comfort datuje manuskrypt na koniec II w. po Chr.). Do naszych czasów dotarły jedynie mały fragment pojedynczej karty zawierającej tekst z Ewangelii Jana (21,18-20.23-25). Tekst jednak w wielu miejscach jest nieczytelny. Pisarz, który spisywał manuskrypt był profesjonalnym skrybą. Typ tekstu określany bywa jako (proto-)aleksandryjski, inni uczeni (Comfort) jednak powstrzymują się od określenia typu tekstu ze względu na małe rozmiary tekstu. Rękopis odnaleziony został w Oxyrynchos, w Egipcie, a obecnie przechowywany jest w Ashmolean Museum w Oksfordzie.

Ciekawostka: Wydawca tekstu (W.E.H. Cockle) rekonstruuje tekst J 21,18 w formie αλλοι ζωσουσιν και οισουσιν σε ("inni opaszą i poprowadzą cię"), zamiast przyjętej ogólnie liczby pojedynczej ("inny opasze i poprowadzi cię"). Trzeba jednak przyznać, że tekst jest nieczytelny, a rekonstrukcja  - niepewna.

(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.