Papirus nr 5 P5

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać papirus w wysokiej jakości)

Manuskrypt pochodzi z III w. po Chr. i zawiera fragmenty Ewangelii św. Jana (1,23-31.33-40; 16,14-30; 20,11-17.19-20.22-25). Spisany został w formie kodeksu, na jedną stronę przypada kolumna tekstu zawierająca 27 linijek. Skryba był wprawnym pisarzem, litery są kształtne i bardzo czytelne. Jednak tendencją autora jest opuszczanie rodzajników oraz spójników, jeżeli nie były konieczne. Nomina sacra pisane są skrótami. Dokument należy do świadków I-ej kategorii i prezentuje typ zachodni. Rękopis odkryty został w 1895 r. w Oxyronchos w Egipcie, a obecnie znajduje się w British Library w Londynie.

Ważniejsze lectio varians manuskryptu to opuszczenie tradycyjnego "ho legetai didaskale" ("to znaczy: Nauczycielu!") w J 20,16. Wskazuje na to zbyt mała powierzchnia do pomieszczenia tak relatywnie długiej frazy.


(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.