Największa egipska twierdza odkryta na Synaju

Egipcjanie posiadali bardzo skomplikowany system obronny pozwalający wcześnie ostrzegać przed nadciągającymi armiami. Niedawno znaleziono na Półwyspie Synaj fragment tzw. Muru Księcia.

Największa twierdza egipska odkryta na Synaju!

 

Mające 3 tysiące lat pozostałości oraz fundamenty największej znanej obecnie twierdzy w Egipcie zostały odkopane w starożytnym mieście Tell Habua w pobliżu kanału Sueskiego, ogłosił Minister Antyków Mamdouh al-Damaty. Forteca, znana także jako „Mur Księcia”, była częścią linii obrony mającej formę ciągu twierdz i umocnionych miast. Znalezisko jest potwierdzeniem zapisków Faraona Setiego I ze świątyni w Karnaku opisujących wyprawy wojenne.


Faraon Seti I
Zdjęcie: Wikimedia Commons

„Znalezisko jest ważne, gdyż prezentuje wiele szczegółów z historii militarnej Egiptu. Jest przykładem architektury militarnej starożytnego Egiptu oraz strategii wojskowej Egiptu na przestrzeni wieków podejmowanej w celu ochrony całego kraju.” – podał kierownik wyprawy Abdel Maqsoud.

Najnowsze odkrycie odpowiada inskrypcjom na temat „Trasy Horusa” znalezionej w świątyni w Karnaku, niedaleko Luxoru. Przedstawia ona szczegóły 11 fortyfikacji chroniących wschodnie granice, spośród których do tej pory znaleziono jedynie 5.

Trasa Horusa jest długą linią umocnień, która chroniła wschodnie granice Egiptu przed najeźdźcami. Była także punktem wypadowym dla wielu wypraw wojskowych podczas okresu Nowego Królestwa (1580 – 1080 przed Chr.). Linia rozciąga się na 350 km, rozpoczyna się w Tharu, znjadującego się ok. 3 km na północny-wschód od współczesnego miasta Qantara i kończy się przy granicznym mieście Rafah.


Widok z lotu ptaka na twierdzę w Tell Habua
Zdjęcie: Egypt Antiquity Ministry

„Linia była umocniona przy pomocy dwu równoległych murów, za nimi znajdowało się 11 twierdz spełniających zadanie punktów wczesnego ostrzegania o każdej nadciągającej do Tharu armii najeźdźców. W tym regionie znajdowało się także ważne centrum ekonomiczne oraz strefa celna, gdzie pobierano podatki zanim dobra dotarły nad Nil.” dodaje Maqsoud.

W okresie Średniego Królestwa (2000 – 1700 przed Chr.) potęga militarna Egiptu rozciągała się aż nad Eufrat i Tygrys, zapewniając mu niezachwianą dominującą pozycję w regionie, osiągniętą dzięki ufortyfikowanym osiedlom budowanym w strategicznym miejscach na szlakach handlowych.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(cairo post; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.