Co nowego w Egipcie? - skrót najnowszych odkryć znad Nilu

Jak wyglądała dieta starożytnego Egipcjanina? Dlaczego odkryty niedawno grób egipskiego Pasera jest wyjątkowy? Jak grzebano zmarłych w czasach przed-dynastycznych? Czyli w skrócie...

Co nowego w Egipcie?

 

Uczeni z Uniwersytetu Lyońskiego poddali badaniu izotopy węgla z kości, włosów oraz zębów pobrane z 45 mumii egipskich, które zostały sprowadzone do Francji w XIX w. Wyniki porównali z próbkami pobranymi z żywionych określoną dietą świń. Porównali także zawartość pierwiastków we włosach starożytnych Egipcjan z cechami prezentowanymi przez włosy współczesnych europejskich wegetarian. Ku zaskoczeniu badających, wyniki okazały się podobne. Sugeruje to, że w Kraju nad Nilem dieta oparta była w starożytności przede wszystkim na pszenicy oraz jęczmieniu. „Odkryliśmy, że dieta pozostawała taka sama przez długi czas, mimo że spodziewaliśmy się zmian”, jak dodaje Alexandra Touzeau. Wiele z egipskich malowideł ściennych ukazywało ludzi jedzących ryby, a ślady ich spożywania odkryli także archeolodzy. „Wszystko to jest zaskakujące. Wyniki badań ukazują, że ryby jednak nie były tak często i licznie spożywane” – komentuje K. Spence z Uniwersytetu w Cambridge.

Malowidła ścienne z jednego z egipskich grobowców
Źródło: Wikimedia commons


Egipski Minister Antyków, Mohamed Ibrahim, podał do wiadomości publicznej, że grupa archeologów pod wodzą Ela el-Egezi z Uniwersytetu Kairskiego odkryła w Saqqarze rzadki, zbudowany na wzór świątyni grobowiec pochodzący z ok. 1100 r. przed Chr. Niedokończony grób należał do urzędnika o imieniu Paser, królewskiego ambasadora w różnych krajach; jego zadaniem było także utrzymywanie archiwum i księgowości armii. Zmarł on nagle w młodym wieku. Malowidła ścienne przedstawiają procesję pogrzebową, w ramach której niewolnicy ciągną jego posąg, widać także płaczącą żonę i przywitanie Pasera w świecie podziemnym przez Ozyrysa. „Odkrycie grobowca z okresu Nowego Królestwa na cmentarzysku z okresu Starego Królestwa jest niezmiernie ważne” komentuje el-Egezi. Najwyżsi urzędnicy byli w dalszym ciągu chowani w Saqqarze, stolicy Starego Królestwa, mimo że stolicą w czasach Nowego Królestwa został Luksor.

Mohamed Ibrahim opisuje znalezisko
Źródło: Ahram


Niezwykłym znaleziskiem, o którym niestety na razie nie posiadamy wielu bliższych informacji, jest powstały 5600 lat temu grobowiec. Jest to wyjątkowy przykład odkrycia, ponieważ pochodzi z okresu przed-dynastycznego, który kończy się wraz z rządami Narmera, założyciela Pierwszej Dynastii. Znalezisko odkryte w Hierakonpolis, stolicy Górnego Egiptu, zawierało zmumifikowane szczątki młodego człowieka, pochowanego wraz z grzebieniami wykonanymi z kości słoniowej, a także narzędziami, ostrzami, strzałami, głowami posążków oraz wykonaną również z kości słoniowej figurką brodatego mężczyzny. Dyrektor ekspedycji, Renee Friedman, wyjaśnił, że znalezisko na pewno przekaże naukowcom informacje o przed-dynastycznych zwyczajach pogrzebowych.

 

Znaleziska z Hierakonpolis
Źródło: archeology.org

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(archeology.org; LiveScience; AFP; Ahram)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.