Fenicki statek rozbity u wybrzeży Malty!

Fenicki statek rozbity u wybrzeży Malty!

Tak pewnie wyglądałyby nagłówki gazet 2700 lat temu. Co znaleziono u wybrzeży Malty? Co wiadomo o obecności Fenicjan na tej wyspie?

Archeolodzy morscy badający dno Morza Śródziemnego natrafili na szczątki, które mogą być najstarszym rozbitym statkiem w centralnej części basenu Morza Śródziemnego. Pozostałości, które odnaleziono ok. 120 metrów pod poziomem morza, około 2 km od maltańskiej wyspy Gozo, wskazują na fenicki statek handlowy z ok. 700 r. przed Chr. Uczeni natrafili na 50 amfor i 20 kamieni mielących wykonanych z materiału wulkanicznego. Dokładne umiejscowienie pozostaje tajemnicą ze względu na prowadzony końcowy etap badań.

Za badania odpowiedzialny jest T. Gambin z Uniwersytetu Maltańskiego: „Trzeba wykonać dwa piony zadań: jednym jest strona archeologiczna obejmująca publikacje znaleziska. Drugim – zachowanie lokalnego dziedzictwa historycznego. Musimy podjąć decyzje, jak zabezpieczyć lokalizację i, co równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jak udostępnić to miejsce szerszemu gronu zainteresowanych”.

Widok dna morskiego w miejscu rozbicia się statku fenickiego.
Zdjęcie: Groplan project/Timmy Gambin, University of Malta.

Fenicjanie wyruszając ze swoich ośrodków miejskich położonych na wybrzeżu libańskim już ok. 1500 r. przed Chr. tworzyli pion handlu morskiego przez Morze Śródziemne. Ich najważniejszymi towarami były cenione drzewa cedrowe i muszle, z których wytwarzano słynny barwnik o kolorze purpury. W IX w. przed Chr. Fenicjanie utworzyli liczne placówki handlowe w całym basenie Morza Śródziemnego – od Cypru, przez Północną Afrykę aż po Baleary.

Archipelag maltański znajduje się w bardzo dogodnym położeniu między dwoma maltańskimi szlakami handlowymi: na północ znajduje się południowe wybrzeże Sycylii, a na południe – brzegi północnoafrykańskie. Znaleziska archeologiczne ukazały, że fenicka obecność na Malcie była bardzo żywa już w VIII w. przed Chr.

Jedna z 50 amfor znalezionych z ładunku przewożonego między Sycylią a Maltą.
Zdjęcie: Groplan project/Timmy Gambin, University of Malta.

Znalezione cargo obejmujące 50 amfor składa się z siedmiu rodzajów naczyń, co wskazuje, że ładunek przybył z różnych portów. Badacze są przekonani, że statek kursował między Sycylią a Maltą w momencie zatonięcia. Badania archeologiczne prowadzone niedaleko wybrzeży Malty prowadzone są przez finansowany przez francuską Narodową Agencję Badawczą projekt GROplan we współpracy z Uniwersytetem Maltańskim oraz teksańskim Uniwersytetem A&M.

Przeczytaj więcej o rozbitym statku w Times Of Malta.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(GROplan; Times Of Malta; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.