Pierwsze w Polsce skryptorium średniowieczne!

Wiadomości biblijne
Pierwsza w Polsce rekonstrukcja średniowiecznego skryptorium

Z informacji na stronie oo. benedyktynów w Tyńcu:

Książka jest fundamentem cywilizacji europejskiej. Ważną rolę w jej przechowywaniu, jak również tworzeniu, odegrali średniowieczni mnisi, pracujący w zaciszu klasztornych skryptoriów. Jak zanotował w połowie IX w. jeden z nich, kończąc przepisywanie pewnej księgi: „Choć tylko trzy palce piszą, to jednak trudzi się całe ciało". Dzisiaj już nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak bardzo złożoną i pracochłonną, aczkolwiek piękną, była praca skryby. I właśnie dlatego chcemy zaproponować różnorodne zajęcia (kaligrafia, iluminowanie rękopisu), które pozwolą w praktyczny sposób wniknąć w tajniki codziennej pracy kopisty. Dzięki rekonstrukcji średniowiecznego skryptorium, opactwo w Tyńcu umożliwia wszystkim zainteresowanym niezwykłą podróż w czasie do zamierzchłej przeszłości, w której kształtowały się zręby naszej cywilizacji europejskiej. Do tej fascynującej przygody zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.

Unikatowa oferta Opactwa Benedyktynów w Tyńcu dostępna od 23 kwietnia 2012 roku. Pierwsza w Polsce rekonstrukcja średniowiecznego skryptorium przeznaczona na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Żywe lekcje historii stanowiące atrakcyjne wzbogacenie zajęć szkolnych.

Zapraszamy na trzy tematy warsztatów:

1. W średniowiecznym skryptorium - warsztat poświęcony tajnikom pracy skryby i iluminatora. Uczestnicy w czasie zajęć poznają dokładnie rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz kolejne etapy powstawania książki rękopiśmiennej.

Wielkość grupy: do 20 osób (przy większej ilości podział na pół ze zwiedzaniem).
Czas trwania zajęć: 1,5 godz.
Koszt od osoby: 25,00 zł

2. Zajęcia kaligrafii - rozwinięcie zajęć w średniowiecznym skryptorium. Nacisk położony jest na praktyczny aspekt pracy skryby. Uczestnicy poznają różne rodzaje pisma średniowiecznego. Czas trwania zajęć oraz ich cena ustalana jest indywidualnie z każdą grupą.

3. Zajęcia z iluminacji - zajęcia poświęcone są przede wszystkim iluminacjom średniowiecznym. W ramach warsztatów uczestnicy wykonują miniatury książkowe. Czas trwania zajęć oraz ich cena ustalana jest indywidualnie z każdą grupą.

Zamówienia i informacje:

Benedyktyński Instytut Kultury Chronić dobro
tel. 012 688 54 59, 508 272 037; od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt „W średniowiecznym skryptorium" został sfinansowany przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga działającą przy Citi Handlowy.

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.