Słowo powitania
skierowane do uczestników
Inauguracji ogólnopolskiej działalności DB
Wrocław 14.10.2006
"Błogosławię Dziełu Biblijnemu, które powstaje w Polsce!" Te słowa wypowiedział Sługa Boży Jan Paweł II w dniu 22 września 2004 r., na placu św. Piotra w Rzymie, gdy podczas audiencji powiedziałem o podjętej inicjatywie i trzymając w ręku statut prosiłem o apostolskie błogosławieństwo.
Z głebokim wzruszeniem otwieram dzisiaj sesję naukową, którą rozpoczynamy inaugurację ogólnopolskiej działalności DB im. Jana Pawła II. Wierzę bowiem, że ukonstytuowanie się Dzieła, rozpoczęte i zaplanowane do rychłej realizacji projekty (diecezjalne, parafialne i medialne czyli ogólnopolskie) to owoc apostolskiego błogosławieństwa i wstawienniczej modlitwy Jana Pawła II.
Drodzy uczestnicy tej Inauguracji - cieszmy się, bierzemy aktywny udział w Dziele Biblijnym, które jest dziełem Jana Pawła II. Czujmy się ogarnięci jego błogosławieństwem i modlitwą. Czujmy się ogarnięci moditwą i błogosławieństwem papieża Benedykta, który zapowiedział zwołanie synodu pod hasłem:"Słowo Boże w życiu i misji Kościoła".
Jak zapowiedzieć to, co będzie istotą tej sesji oraz całej działalnosci Dzieła Biblijnego? Przychodzą mi na myśl słowa i metafora z Pieśni nad Pieśniami. Oblubienica prosi Oblubieńca: "Połóż mnie jak pieczęć na twoim sercu" (8,6). Oblubienica pragnie spoczywać na sercu Oblubieńca. Komentując ten werset Rupert z Deutz (+1130) pisał, że oto Kościół-Oblubienica pragnie spoczywać na sercu Zbawiciela, czyli Piśmie świętym. Serce symbolizuje tu Pismo św., gdyż - jak wyjaśnia Rupert - zostało napisane wg serca Zbawiciela. Pismo św. uobecnia miłość Chrystusa.
Bliskość serca Zbawiciela, co więcej, dotykanie go na kartach Biblii, winno zapalać ogień miłości w sercu ucznia: "Czyż serce nie pałało w nas w drodze, gdy pisma nam wyjaśniał? Pieśń nad pieśniami mówi nie tylko o sercu oblubieńca, ale o Jego wargach,szyi, powiekach, włosach, oczach... Oblubienica szukając i obejmując Oblubieńca dotyka warg, szyi, powiek, patrzy w oczy i słucha Jego głosu. Kościół-Oblubienica czytając i rozważając Pismo święte dotyka żywego, uwielbionego Chrystusa, szuka Jego Oblicza, wsłuchuje się w Jego głos - doświadcza Jego Obecności i Miłości oraz odpowiada na nią.
Referaty, które zostaną wygłoszone, winny ukazać nam, jak miłość Chrystusa za pośrednictwem Pisma św. buduje Kościół, jak inspirowała twórczość literacką Karola Wojtyły i Jana Pawla II. Wreszcie, jak ta miłość Chrystusa winna być rozpoznawana najpierw przez moderatorów i animatorów DB, aby następnie była źródłem duchowości biblijnej w Polsce.
ks. Henryk Witczyk