99. Czy tak szanowano Pawła?

 

Pytania do Biblii

Czy tak bardzo szanowano Szawła?

Dlaczego Żydzi złożyli szaty przed młodym Szawłem po ukamienowaniu Szczepana? Czy jest to wyraz szacunku? Jeśli tak, to czy normalnym było by tak młody człowiek cieszył się popularnym szacunkiem? Czy jest to wyjątkowa sytuacja i świadczy o niespotykanej gorliwości religijnej Szawła? Czy można w związku z tym wnioskować, że to głównie z jego inicjatywy Szczepan został ukamienowany?

Odpowiedź na pytanie dotyczące przyczyny złożenia szat u stóp Pawła została już opublikowana pewien czas temu, zapraszamy do jej przeczytania pod linkiem TUTAJ. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe kwestie, zwłaszcza szacunku, jakim obdarzano Szawła, trzeba na to spojrzeć z innej perspektywy.

Po pierwsze, fakt, że Szaweł nie brał udziału w kamienowaniu każe uważać, że był za młody, by spełniać tę czynność. Natomiast wspomnienie o jego obecności przy tym wydarzeniu spełnia ważną funkcję w treści narracji Dziejów Apostolskich. Umiejscowienie Szawła przy kamienowaniu Szczepana ma za zadanie związać od samego początku Szawła z prześladowaniami. Jego obecność w Jerozolimie wypływa najprawdopodobniej z odbywanych „studiów” nad Torą, które, jak twierdzą uczeni, musiały go utwierdzić w przekonaniu, że walcząc z nowo powstającą sektą – chrześcijaństwem – wypełnia doskonale Prawo.

Paweł w Listach do Filipian i Galatów przyznaje, że był bardzo gorliwym prześladowcą chrześcijan, natomiast nigdzie nie mówi on, że to z jego inicjatywy w ogóle podjęte zostało prześladowanie Kościoła. Kamienowanie Szczepana nie zostało dokonane na podstawie zamysłu Szawła, ale przełożonych duchowych wspólnoty żydowskiej. Świadkami mowy Szczepana jest Sanhedryn na czele z arcykapłanem (6,15 – 7,1). Widok walki z chrześcijaństwem zapuścił jednak w Szawle korzenie, które zaowocowały kilka lat później, gdy samodzielnie zwalczał chrześcijaństwo.

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebook'owej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.