236. Po co te próby? (Rdz 44,22)

 

Pytania do Biblii

Po co te próby?

"Nie może chłopiec opuścić ojca, bo gdyby go opuścił, ojciec by umarł" (Rdz 44,22). Dlaczego Józef naraził swojego starego ojca na zgryzotę, a nawet na śmierć, domagając się uparcie przybycia do Egiptu swego brata Beniamina? Przecież, poddając swych braci surowej próbie, doświadczał tym samym bólem i rozterką również Jakuba?

Powyższe pytanie jest doskonałym przykładem tego, że dobranie odpowiedniego klucza przy czytaniu Biblii pomaga uniknąć nieporozumień. Rzeczywiście, cały fragment Rdz 42 – 44 opisuje różnorakie komplikacje, które stawia przed swoimi braćmi Józef, ale tekst ten bardziej niż jako „próby” należy czytać jako „katharsis”.

Wszystkie kolejne próby mają za zadanie pokazać braciom, czego doświadczył Józef, a były to poniżenia, upokorzenia, niedogodności, niesprawiedliwości i wreszcie tęsknota za rodziną, połączona z poczuciem doświadczenia krzywdy z jej strony. Ostateczna „próba”, którą jest żądanie sprowadzenia Beniamina do Egiptu ma kilka znaczeń.

Po pierwsze, ma za zadanie uzmysłowić braciom, jakiej krzywdy doświadczył ich ojciec poprzez wmawianą mu latami stratę ukochanego syna. Jeżeli bracia nabędą empatii, będą w pełni zdolni do bycia znowu pełną rodziną. Czy jednak stali się szczerymi ludźmi? Historia, jaka miała miejsce po śmierci Jakuba, gdy Józef znowu jest przez nich okłamany (zob. Rdz 50,15-17), pokazuje, że bracia mają przed sobą jeszcze długą drogę, a ich formacja będzie trwała jeszcze długo.

Po drugie, Józef chciał zobaczyć się z Beniaminem, ponieważ to był jego jedyny brat z tej samej matki. Tekst biblijny pokazuje, że Jakub faworyzował synów Racheli. Z tego powodu Józefowi darował szczególną szatę, a po stracie pierworodnego z Racheli, Józefa, zatrzymał przy sobie Beniamina.

Żądanie przyprowadzenia Beniamina do Egiptu ma za zadanie postawić braci przed ostatecznym wyborem – przyznać się do winy lub brnąć dalej w kłamstwa. Bracia nie przyznają się do winy, dlatego w najbardziej krytycznym momencie Józef sam ukazuje im swoją tożsamość.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.