232. Nieskrępowany więzień? (Dz 28,14)

 

Pytania do Biblii

Nieskrępowany więzień?

Skoro Paweł był więźniem, podlegał rygorowi. Jak mógł zatem zatrzymać się w Puteoli, na prośbę tamtejszych braci, siedem dni? (Dz 28,14)

Próbując szukać odpowiedzi na powyższe pytanie, musimy pamiętać, że choć Paweł był więźniem w momencie wizyty w Puteoli, to jednocześnie jego status był związany z wędrówką do Rzymu. Ponieważ podróżowanie w starożytności było związane z wieloma ryzykownymi wydarzeniami, nigdy nie deklarowano określonego czasu, jaki trzeba przeznaczyć na przedostanie się z jednego miejsca do drugiego. A zatem, wędrówka z Palestyny do Rzymu mogła zostać wydłużana lub skracana w zależności od napotkanych warunków lub wydarzeń. Przykłady takich wydarzeń spotykamy w całym itinerarium Pawła w Dz 27 – 28. Dłuższe zatrzymanie nastąpiło, gdy po rozbiciu się okrętu w pobliżu Malty Paweł wyrusza do Syrakuz, gdzie spędza trzy dni (Dz 28,12).

Dodatkowo, trzeba przyznać, że żołnierze rzymscy, dysponując taką swobodą i nie będąc związani ramami czasowymi, byli otwarci na przyjmowanie łapówek. Choć wydarzenie dotyczyło innej sytuacji, to warto wspomnieć historię po Zmartwychwstaniu Jezusa, gdy żołnierze dostają łapówkę, by rozpuszczać plotki o wykradnięciu ciała Chrystusa przez uczniów (Mt 28,11-15). Nie oponują oni, ale przyjmują pieniądze. Także żołnierze eskortujący Pawła, mogli zostać przekupieni przez miejscowych chrześcijan pragnących spotkania ze św. Pawłem, na tym mogła polegać owa „prośba” braci z Puteoli.

Trzeba wziąć także pod uwagę inną ewentualność, podróżowanie statkiem w starożytności wiązało się z wielkim wysiłkiem dla każdego podróżującego. Na statkach nie było kabin i łóżek jakimi dysponują współczesne statki, a zatem wyprawa morska była wycieńczająca dla każdego turysty. Pozostanie więc w Puteoli, szczególnie ze względu na wydarzenia w pobliżu Malty, mogło być też inicjatywą żołnierzy, którzy chcieli odpocząć i dojść do siebie po bardzo niedogodnych podróżach morskich.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.