238. Pasza na pustyni? (Wj 3,1)


 

Pytania do Biblii

Pasza na pustyni?

"Gdy Mojżesz pasał owce swego teścia [...], zaprowadził [je] w głąb pustyni" (Wj 3,1). Jaki był sens wiedzenia trzody w głąb pustyni, gdzie - jak wiemy - brakuje cennej paszy?

Jeżeli współczesny czytelnik Biblii słyszy słowo „pustynia” kojarzy mu się to z widokiem, w którym dominuje piasek: piasek, piasek, po sam horyzont piasek, a za piaskiem jeszcze więcej piasku i nic więcej poza piaskiem. Tymczasem w Palestynie i generalnie na północ od Półwyspu Arabskiego to, co określane jest terminem „pustynia” to bardziej step, czyli krajobraz, którym pojawiają się w niewielkiej ilości rośliny, które pozwalają na wypas zwierząt, jednak wymagają, by nieustannie wędrować. Teren ten wygląda mniej więcej tak jak na powyższym obrazku.

W języku hebrajskim rzeczownik „pustynia (midbar)” nie odnosi się do przestrzeni składającej się tylko i wyłącznie z piasku, lecz opisuje każdą przestrzeń, w której nie mieszkają na stałe ludzi, czyli jest to przeciwieństwo wioski lub miasta. Co więcej, tereny te w większości składają się z żyznych gleb. Z tego powodu, gdy co jakiś czas na pustyni zdarzają się opady deszczu, zamieniają się one w porośnięte zieloną roślinnością oazy. Nie trwa to jednak długo - do momentu nastania po raz kolejny upałów.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.